Recepty zdravé výživy ✔ Tipy & Triky

Losos v listovém těstu na špenátových listech

Losos v lístkovom ceste na špenátových listoch
Losos v listovém těstu na špenátu © Monika Slivová
Losos patří k hlavním jídlům elementu Vody Ryby obecně bychom měli konzumovat alespoň jednou týdně - pokud jíme maso. Jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin a dále obsahují i cenné vitaminy a minerály. Losos patří k nejzdravějším rybím masům.

Suroviny: 500 g čerstvého lososa v celku, 2 listová těsta, 150 g čerstvých špenátových listů, 3 stroužky česneku, 1 vejce, sekané mandlové lupínky na posypání - přibližně 50 g, trochu soli a mletého pepře.

Losos Lístkové cesto Špenát
Příprava: Listové těsto položíme na desku, rozválíme ho a potřeme rozlisovaným česnekem. Porom ho jemně posolíme, pokryjeme špenátovými listy, na ně položíme lososa, kterého předtím umyjeme, jemně posolíme a pokořeníme. Následně ho přikryjeme druhou vrstvou špenátových listů, česnekem a druhým plátkem listového těsta. Dolní a horní část těsta spojíme a potřeme rozšlehaným vejcem. Nakonec to ještě posypeme mandlovými plátky. Pečeme v troubě 40-50 minut při teplotě 160-180 stupňů.

Lososa předtím můžeme ještě marinovat s čerstvě nasekanými bylinkami. Podáváme ho s bramborovou kaší nebo vařenými brambory a zeleninovým salátem.

Hokkaidové soté s tempehem a rýží

Hokkaidové soté s tempehom a ryžou natural
Hokkaidové soté s tempehem a rýží © Monika Slivová
Suroviny: 1/2 balíčku tempehu, 1/2 dýně hokkaidó, 2 červené papriky, 1 menší pórek, 2 středně velké cibule, 4 stroužky česneku, kari koření, špetka mořské soli, 2 pol. lžíce omáčka Tamari, 4 pol. lžíce olivového oleje.

Příprava: Dýni Hokkaidó umyjeme, odstraníme zhrublé části, překrojíme ji napůl, vybereme semínka a dužinu. Takto očištěnou dýnu nakrájíme na proužky nebo na menší kousky. Červenou papriku nakrájíme taktéž na proužky a pórek na kolečka. Cibuli očistíme, pokrájíme na menší kousky a orestujeme ji do sklovita na oleji. Posolíme ji troškou mořské soli. Potom postupně přidáváme hokkaidové proužky, paprikové proužky a kolečka pórku. Nakonec to ještě trošku ochutíme kari kořením, postrouhaným nebo rozmačkaným česnekem a restujeme všechno spolu na oleji přibližně 20-30 minut. V průběhu restování směs občas promícháme vařečkou a můžeme ji podlít i přiměřeným množstvím vody. Krátce před dokončením vložíme do směsi na kostky nakrájený tempeh a necháme ho prohřát. Směs ještě ochutíme sójovou omáčkou.

Varená ryža natural
Vařená rýže Natural: 2 šálky rýže natural, 4 šálky vody, 1 čaj. lžíce mořské soli, kousek mořské řasy Kombu.

Příprava: Do hrnce vložíme 2 šálky rýže natural a nalejeme do něj vodu na její propláchnutí. Rýži propláchneme několikrát rukama ve vodě. Potom vodu opatrně vylejem z hrnce a celý postup opakujeme ještě dvakrát, dokud nevylejeme z hrnce čistou vodu. Nakonec přidáme 4 šálky studené vody a 1 plátek řasy Kombu. Rýži vaříme na ohni bez pokličky asi 15 minut. Po 15 minutách odstraníme z povrchu vody pěnu. Vodu osolíme mořskou solí a vaříme dále bez pokličky, dokud se voda nevypaří po povrch rýže. Potom hrnec přikryjeme pokličkou a vaříme ještě přibližně 30 minut. Po hodině vaření hrnec odstavíme ze sporáku a rýži zlehka promícháme.

Hotové jídlo můžeme ještě ozdobit petrželovou natí a podáváme ho se zeleninovým salátem.

Pohanka s bramborami a sudovým zelím

Pohanka so zemiakmi a sudovou kapustou
Pohanka s bramborami a zelím © Darina Strešňáková

Je vhodná hlavně zimě, mírně ohřívá organismus.

Suroviny: 250 g pohanky, 0,8 až 1 l vody (jde o zachování vhodného poměru 1:1,5 pro světlou pohanku, 1:2 pro tmavou pohanku), 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, 4 středně velké ve slupce uvařené brambory, 1 kg vyždímané surové sudového zelí, 1,5 čaj. lžičky soli, koření: 1 půl. lžičky majoránky, mleté černé koření, 4 půl. lžíce olivového oleje.

Příprava: Promytou pohanku uvaříme ve vodě do měkka. Brambory oloupeme a nakrájíme na kolečka. V jiném hrnci na oleji zpěníme na kostky nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek a přidáme uvařenou pohanku a nakrájené brambory. Osolíme a doplníme nakrájeným sudovým zelím. Neustále mícháme, aby se nám hmota nepřipekla. Okořeníme majoránkou a černým kořením.

Kaše ze slzovky

Kaša zo slzovky
Kaša ze slzovky © Darina Strešňáková

Je vhodná hlavně v zimě, podporuje imunitu a pomáhá odhlenit organizmus. Slzovka je jedna z nejdéle pěstovaných obilovin na Zemi. Jako základ potravy ji používali již staří Egypťané. V dnešní době se zařazuje mezi tzv. superpotraviny, díky svým zázračným účinkům na lidské tělo.

Suroviny: 160g slzovky (dávka pro 1 osobu na den je 40g), mrkev 5-6 kusů, 1 řapíkatý celer, voda na vaření v poměru 1:3.

Příprava: Umytou namočenou slzovku vaříme v odděleném hrnci 1 hodinu. Ve druhém hrnci v malém množství vody uvaříme za 20 min. mrkev a řapíkatý celer. (Zbylou nevyvařenou vodu ze slzovky scedíme a popíjíme jako čaj.) Po uvaření obě dvě smícháme, krátce provaříme, pokapeme kvalitním rostlinným olejem, posypeme gomasem.

Gomaso: Černý sezam 30 g, 1/5 čaj. lžičky soli.

Příprava: 2 hod. namočený sezam scedíme a pražíme na sucho na pánvi, než začne pukat. Potom vychlazený rozdrtíme v hmoždíři. Přidáme sůl a promícháme.

Dahl (Dál) - Čočkové jídlo

Dahl (Dál) - Šošovicové jedlo
Dahl - Čočkové jídlo © Darina Strešňáková
Suroviny: Červená čočka 0,5 kg, 1 velká cibule, 2 čaj. lžičky mleté papriky, mrkev, půlku malé dýně, hokaido bez zrnek (nemusí se loupat), batati 1 velký kus, čerstvý zázvor, část koření, bílé tofu - 4 až 8 kusů-balení - marinované v sójové omáčce s česnekem a olivovým olejem (vaří se nakonec zvlášť v samostatném hrnci na 3 dl slunečnicového oleje a přidává se k hotové polévce), koření = 1 a půl. lžíce kurkumy a garam masaly, hořčičné semínko celé, 1 celý stroužek česneku, domácí kečup 300 gr., sůl.

Příprava: Nejdřív na trošce oleje orestujeme zázvor s kurkumou a přidáme umytou čočku. Zalejeme 2 l vody a vaříme 1 hodinu. Potom přidáme kořenovou zeleninu i s batáty a vaříme dalších 30 min. Potom doplníme kečupem. Ke konci vaření si připravíme namarinované tofu, které se dlouhým pražením stane ,,nadlehčené“. Tofu dáváme navrch do talíře až na naporcované jídlo. Může se podávat s rýží nebo chlebem.