Čínská medicína ⚕ Zdravá výživa ☞ Tipy a triky při stravování ✔

Životospráva podle čínské medicíny

Bílá magie a zdraví

Láska prochází žaludkem, tak zní staré přísloví

Platí však stále, a dokud se bude lidstvo živit stravou, není důvod vnímat to jinak. Láska je důležitá pro každého člověka a je možné vnést velký kus z ní do něčeho každodenního. I do jídla, které si připravíme a potom sníme. Je to o hodnotách, které vyznáváme a žijeme. Všechno se dá dělat minimálně dvěma způsoby: jen tak z povinnosti anebo vědomě a s radostí, hravě.

Tomu prvnímu stupni se teď věnovat nebudeme, protože tam není co řešit. Snad jen naznačit, že se to dá i jinak…

Stacks Image 56660

Foto © marilyn barbone http://www.fotolia.com I pmalenky

To druhé je už o něčem jiném, a proto se u této kvality chceme zastavit. Víc se jí věnovat a zpodrobnit určité zásady, které se týkají našeho života i stravování. Zaznělo tu slovo vědomí, a proto všechny informace pro čtenáře jsou zásadní, ale neznamená to, že platí pro všechny stejně. Každý člověk je jedinečný a má svoje silnější a slabší stránky, něco zvládá lépe, něco jiného hůř, něco nezvládá vůbec… Je tu možnost, příležitost začíst se do napsaného a přijmout, co je pro nás vhodné, nevhodné přestat dělat, jíst… Prostě s radostí vyzkoušet.

Není účelem udělat to bez zamýšlení se nad sebou, jaký jsem, naslepo. Stojí za to, pokud se v tom nedokážeme vyznat, obrátit se na erudované lidi, kteří vědí, poznají a jsou ochotní nás trochu vést. Mnoho se o zdravé výživě píše, ti co se o to zajímají mají už všelicos nastudované, ale ne všechno zdravé a ekologické je pro každého výtěžné. Aby bylo jasno: uškodit se dá i nevhodnou kombinací zdravých surovin. Pokud jsou dva lidé zahlenění, neznamená to , že jim pomůže ta samá složka či skladba stravy. Neberte proto informace tu uvedené jako zásadní, ale jako informační, které vám mohou pomoct rozšířit obzory.

„Zdraví pochází jen ze zdravého způsobu života.“ T.C.Fry

Biela mágia Pentagram

Zimní období

Bílá magie

Všechno, co teď zažíváme, patří do zimy, má svůj zimní charakter a tomuto se chceme aktuálně věnovat. Jednotlivé potraviny, plodiny, jsou cíleně vybrané pro toto období a pro naši zeměpisnou šířku a délku, protože i to má svůj význam. Stručně řečeno v zimě má jídlo prohřívat a dodávat nám cennou teplou energii. Úprava vařením, dušením či pečením je dělaná delší dobu než v ostatních ročních obdobích. I to má zásadní význam.

Na co třeba klást důraz při přípravě jídla v zimě:

V zimním období by měla převládat mírně slaná a kyselá chuť. Slaná chuť se získává ze sójové omáčky, která je tu poslem pro zažívací orgány. Kyselá chuť se získává z přírodních octů nebo kyselého ovoce (citrony, limetky) a posiluje trávení.

Zde ještě třeba poznamenat, že je víc v popředí prvek-očistný element ZEMĚ. Lehce ho rozpoznáme, protože v rostlinných surovinách má charakteristickou sladkou chuť. Země jako taková pro nás představuje oporu (všechno na ní roste a my se po ní pohybujeme nebo na ní stojíme či oddychujeme). To, že v sobě máme nedostatek této zemské energie poznáme velmi snadno. Máme chuť na sladké. Až tak, že se nám všechno zdá málo sladké. Takové projevy mohou upozorňovat na nedostatečnost energie sleziny nebo oslabenou slezinu. U lidí s takovými problémy může vznikat přílišná potřeba rozmýšlení, která vytváří bludný kruh myšlenek, čímž se ztrácí vitální energie a kruh se uzavírá, protože je třeba víc myslet.

Stacks Image 56729

Foto © Es75 http://www.fotolia.com I pmalenky

Pití a pitný režim:
V zimním období by se měla od žízně pít čistá převařená voda (mírná vychladnutá - 60°C). Je to nejlepší detoxikace. Množství podle potřeby. Zásadně bychom neměli pít studené nápoje ani vodu! Při pití bychom měli cvaka zuby (jako bychom vodu kousali)..
Vodu bychom měli používat takovou, o které bezpečně víme, že je bez škodlivých složek. Nejvhodnější je čistá pramenitá voda. Je dobré dát ji na rozbor, abychom věděli, co pijeme. I taková prověřená a důvěryhodná voda má svoje specifika, které je potřeba co nejvíce eliminovat. Například pokud má v sobě příliš anorganických minerálů, jsou tyto pro lidské tělo nestravitelné a nedokáže je využít pro svůj prospěch. Taková voda je „tvrdá“ a je vhodné věnovat pozornost její úpravě. Můžeme ji filtrovat různými způsoby: drceným šungitem, uhlíkovým filtrem, osmoticky. Při osmóze vzniká tzv. mrtvá voda, protože všechny bakterie v ní namnožené jsou zabity. Taková voda nedokáže energizovat organismus. Proto pokud máme oslabené čchi, potřebujeme organismus podporovat a osmotickou vodu doladit magnetickou úpravou, kterou se její struktura nově krystalizuje a stává se tzv. „živou.“

„Zdraví je nejdůležitější kvalita těla.“ Aristoteles

Jak správně vařit:
V zimním období všechno vaříme více i déle než v období letním. Např. obiloviny před vařením namáčíme a délka varu je i 30 min. Používané ořechy namáčíme ve vodě. Jsou lépe konzumovatelné a lépe stravitelné. Vaříme i zeleninu, kterou jíme jiným způsobem než v letním období. V zimě je doporučený podíl čerstvé stravy pouze 5 až 10%. (V letním období je podíl jiný: 15 až 20% čerstvé stravy.)

Jak na to?

Tipy při stravování

Minerály ve výživě není vhodné doplňovat v anorganické formě, je to pro organismus nestravitelné. Vhodné jsou např. koloidní minerály nebo minerály ve stravě, kterou jíme.
Nože: Není jedno, jaké nože používáme. Měly by být z kvalitní oceli a k takovým nožům patří kvalitní dřevěná ručka. Každý kuchař by měl mít vlastní nože, které by měl používat pouze on sám. :) Z toho nám samozřejmě vyplývá, že nože s plastovou ručkou nejsou ty nejvhodnější. Kombinace kov-dřevo je vyvážený poměr jin a jang energie (kov a dřevo). Výhrou nejsou ani celokovové nože!

Stacks Image 56809

Foto © asab974 http://www.fotolia.com I pmalenky

Krájení: Krájení je potenciování energie. Vhodné tvary, které jsou výsledkem našeho projevu či fantazie, dodávají potravinám jistý typ energie. Jiné je když krájíme na hranolky, kostečky, šikmo (energie kovu), na kolečka (vyváženost), na trojúhelníčky (taktéž vyváženost).
Barevnost jídla: Měla by být pestrá, snažíme se o krásné barvy. Např. červená barva symbolizuje krev a srdce, bílá zase plíce. Má obvykle kvalitu tepla, ale není tomu tak vždy. Např. rajčata jsou i přes to, že mají červenou barvu, chladivé. (Rostou v letním období, proto.)
Čím sladíme: Bílý cukr je nejhůře stravitelný, protože je to složitý cukr. Lepší je sladit hnědým třtinovým cukrem nebo jinými přírodními jednoduchými cukry: fruktózou, datlovým sirupem, javorovým sirupem, březovým cukrem (xylitol) nebo medem. Ten je lék a proto ho třeba tak i používat: 1 čajovou lžičku denně. Vhodný je i stéviový cukr, který prodávají v obchodních řetězcích, je lepší než klasický bílý cukr. Velmi dobré na sladění jsou i slady z obilovin (rýže, pšenice) nebo agáve sirup.

Čím mastíme:
Vhodnější jsou přírodní za studena lisované oleje.
Slunečnicový olej je vhodný zejména pro starší lidi, protože zahřívá.
Olivový olej je více chladivý, což je dobré pro mladší a zejména pro hyperaktivní děti.
Kokosový olej je velmi vhodný pro podvyživené lidi i na kosmetiku.
Vepřové sádlo vyrobené doma je též velmi kvalitní tuk ve výživě.
Máslo je velmi vhodné, jen je třeba dát pozor, aby nebylo staré.
Ghí je ještě lepší. Je to tepelně upravené - rozpuštěné a vody zbavené máslo. Dlouho vydrží a použít se dá i jako kosmetický prostředek i do klystýrů. Promastí vhodným způsobem střeva.
POZOR! Při koupi másla se nedejme zlákat výhodně nízkou cenou produktu. Na trhu se vyskytují dva druhy másla. I když se píše, že je s obsahem tuku 82%, není to záruka kvality. Pokud se jedná o máslo čerstvé, má vypsanou krátkou dobu spotřeby. Pokud má na sobě značku CZ+EU nebo DESN 016 EG, jde sice o 82% máslo, ale pochází z hmotných rezerv EU a bylo už zmrazované, později rozmrazené a přebalené. Není všechno zlato, co se třpytí :)

Mléko:
Je vysoce frekventovanou výživovou složkou lidské stravy. Mnoho mýtů a chvály na jeho účet už „lehlo popelem.“ To co platilo v polovině minulého století dnes už neplatí a ti s větším rozhledem už „vědí svoje.“ I to, že člověk je jediný savec na planetě, který se po odkojení dále živí mlékem. A výsledek se projevuje. Pro porovnání si stačí uvědomit jen to, že telátko má porodní velikost 25 kg, lidské dítě 3 kg. S tím souvisí i podíl cukrů, tuků, bílkovin a vody, který je zásadně jiný v kravském mléku a jiný v mateřském mléku. Když si potom v dospělosti dopřejeme svoji denní dávku, není se co divit. Odcházejí šlachy, zahleňují se střeva, pokožka může být ekzematická… Kromě toho má kravské mléko ochlazující vliv na organismus. A není to jen o mléku, ale i o ostatních výrobcích (tvaroh, jogurt, smetana, sýry…)
Trošku lepší pro naši výživu je kozí mléko. Je pro člověka o mnoho vhodnější a stravitelnější. Není náhoda, že na dědině i dnes dávají matky svým dětem kozí mléko. Naše babičky dobře věděly, co je pro děti dobré. Na rozdíl od kravského má kozí mléko energeticky zahřívací charakter. I ostatní výrobky z kozího mléka jsou velmi chutné, zejména sýry. Třeba vyzkoušet a zahrnout do svého jídelníčku.

Účinky bylin, potravin a jejich složek

Bílá magie a bylinky

Všechny rostliny, které rostou pod zemí jsou svým charakterem chladivé - jinové a využívají se na ochlazování organismu. Těm bychom se měli v zimním období raději vyhýbat nebo je delší čas tepelně upravovat - 30 min až 1 h.
Výjimkou je zázvor, který je jangový a silně ohřívá, tudíž je velmi vhodný na konzumaci v zimním období. Můžeme z něj vařit čaj nebo ho používat jako koření do polévek, zákusků…

POZOR! Sušený zázvor má ještě víc hřejivý účinek než čerstvý, tudíž otepluje a zahřívá mnohem víc! Zázvor při používání v kuchyni s tepelnou úpravou neloupeme. Ve slupce je nejvíce hodnotných látek!

Stacks Image 56901

Foto © Africa Studio http://www.fotolia.com I pmalenky

Fazole v zimě posiluje slezinu, protože má hřejivý charakter.
Moruše léčí slezinu a diabetes.
Rostlina Kuzu je vinný kmen (Japonsko). Používá se výtažek z kořene rostliny - škrobovina - seženeme ji jako bílé krystaly. Používá se při celkovém vyčerpání, akutních střevních problémech (průjmech) i chronické střevní slabosti, prochladnutí i k léčení drogově závislých. V kuchyni se používá jako zahušťovadlo (podobně jako řasa agar).
Melasa je rostlinný výtažek z cukrové třtiny, je to čistý přírodní produkt (frakce při výrobě třtinového cukru). Je zdrojem mnohých stopových prvků a minerálů, hlavně železa a vitamínů A, D, B i nenasycených mastných kyselin. Léčí vysoký krevní tlak, anémii, ekzémy, zápaly průdušek, osteoporózu, zácpu, diabetes, migrény. Denní dávka pro dospělého jsou 1 až 2 čajové lžičky.
Agar (E406) je výtažek z mořských řas (rod Geledium). Využívá se hlavně při vaření v poměru s vodou 1:65 jako zahusťovadlo na výrobu různých želatin. Jinak je významným zdrojem jódu.
Mák je zdrojem bílkovin, vápníku, železa a hořčíku, stejně jako černý sezam.
Lichořeřišnice větší - léčivá rostlina, konzumuje se v létě v salátech, je zdrojem vitamínu C.
Cejlonská skořice - není skořice jako skořice. Cejlonská je sladší a voňavější. Používá se kůra ze stromů. Léči urogenitální systém, je hřejivá, zvyšuje libido a působí na úrovní první čakry.
Růže stolistá - je velmi dobrá na přípravu čaje. Odstraňuje z těla vlhkost, ale snižuje krevní tlak. Vhodná je při astmatu, chřipce, rýmě a nachlazení. Zastavuje průjem, silnou menstruaci, harmonizuje meridián plic, močového měchýře, sleziny, tenkého střeva a žaludku. Pozor! Snižuje krevní tlak!

Lepkavější používáme do koláčů, sušší na běžná jídla. Lepkavější více doplní vlhkost v těle (pozor! tvoří se hleny!). Je dobré jíst ji střídavě - jednou lepivější, jednou sušší.
Luštěniny - fazole, čočka - zahřívají. Jsou vhodné na zimní stravování.
Mungo fazole chladí, není vhodná na zimní stravování. Spíše na jaro jako klíčky. (Dobrá zpráva, pokud pravidelně 2-3krát týdně jíme luštěniny, přestáváme mít větry.)
Sezam černý je předkem bílého sezamu. Oproti bílému sezamu má výraznější chuť. Je bohatým zdrojem minerálů a stopových prvků. Má nejvyšší podíl vitamínu E ze všech potravin rostlinného původu. Jeho dlouhodobě užívání snižuje obsah radikálů v buněčných stěnách, čímž se oddaluje nežádoucí stárnutí organismu. Zlepšuje kvalitu kostí, vlasů i nehtů. Podíl vlákniny vhodně reguluje trávení a zmírňuje zácpu. Čistí játra a ledviny, udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi. Má chladivý účinek, měli by ho užívat lidé s velkým ohněm v těle (velmi se potící).
Černý sezam můžeme používat při vaření omáček, polévek, pečiva, rýže. Vhodný do marinád nebo při výrobě tahini pasty.
Pohanka může být světlá nebo tmavá. Je to druh obiloviny bez lepku, takže je velmi vhodná pro celiatiky. Všeobecně je k dostání loupaná pohanka.
Světlá pohanka je méně máčená při procesu odstraňování slupek a má více chladivý charakter.
Tmavá pohanka je máčená déle a je více hřejivá.

Schizandra čínská - ovoce pěti chutí. Jí se sušená nebo se z ní vaří čaj. Je výrazné tonikum a proto se používá při akutní únavě nebo únavovém syndromu. Je to rostlina dlouhověkosti. Může se kombinovat s kustovnicí a dřínem lékařským. Takto se dá doplnit jin plic, jater, sleziny a ledvin. Léči pomočování a únik semene. Celkově působí na zvýšení imunity. Vhodná je i kombinace 1 čajové lžičky kustovnice, 1 čajové lžičky dřínu a 6 g schizandry. Plody rozdrtíme v moždíři a vaříme 5-10 minut. Plody následně můžeme sníst.
Slzovka - je tzv. „bílá perla východu.“ Používají se semena rostliny. Je čínskou alternativou našich ječných krup. Vzácná je proto, že jednak posiluje organismus a současně pomáhá vylučovat škodliviny z těla. Jinak řečeno: čistí organismus od nánosů z živočišných potravin a používá se při podpůrné léčbě celkového zahlenění. Takže ideál pro člověka 21.století. Vaří se obdobně jako rýže či kroupy. Uvařená je vhodná jako plnivo do polévek nebo se podává jako kaše. Vývar se dá využít na pití jako léčivý čaj. Dá se osladit medem. Doporučuje se každodenní konzumace slzovky. Uvařená se dá několik dní skladovat v ledničce. Tip jak ji konzumovat nejlépe: na 1 litr vody dáme 3 polévkové lžíce slzovky (to je dávka pro 1 osobu.) Je absolutně nejlepší jíst po chorobě se zahleněním či zadržováním vody v těle. Pozor! Užívat pouze 2-3 týdny!
Rýže je velmi vhodná na konzumaci v zimním období. Připravujeme ji vařením v mírně slané vodě. Vaříme v poměru 1:3 nebo 1:4 po dobu 11 až 20 minut od bodu varu. Čím déle vaříme, tím je lepkavější.

Bílá magie a zdraví

Péče o sebe

Něco o orgánech a netušených souvislostech:
Slezina: Pokud máme pocit, že je všechno málo sladké, je oslabená slezina. Projevuje se to přílišným rozmýšlením o všem. Čím víc se myslí, tím víc se přichází o energii. Je to bludný kruh!
Játra: Pokud jsou játra oslabená, bývá člověk buď tvrdohlavý, puntičkářský, trudnomyslný nebo i nerozvážný. Také se může projevit nepořádností, nerozhodností i depresí.
Dna: nedoporučuje se konzumovat zelený mladý hrášek. Ale může se jíst např. suchá fazole, kterou jsme namáčeli a následní vařili v jiné vodě. Je to díky tepelné úpravě, kterou prošla.
Nadměrné pocení (SUE - KREV): Pot je tekutinou srdce. O pocení se v čínské medicíně hovoří, že jde o proces, při kterém se do jin přidává jang - do tekutiny vstupuje teplo. Protože pot jako tekutina má společný původ s krví a krev je řízená srdcem, existuje přímý vztah mezi pocením a činností a stavem srdce.

Co bychom neměli používat v jídle či péči o sebe:
Minerální oleje
Hydrogenovanou úpravu
Všechny E200 jsou špatné
Hydroxidy – hydroxid sodný
E320 - butylovaný hydroxyanizol a E321 - butylovaný hydroxytoluen!!
Sušené meruňky s přídavkem oxidu siřičitého! To znamená, že jsou sířené. Následkem je astma a ekzémy.
Sacharin - vyrábí se z ropy!

Co je pro nás naopak vhodné:
Kokosový olej (i odmasťuje)
Kyselina mléčná je produktem přírodního kvašení zeleniny - fy URLICH = natürlich (slovní hříčka). Dá se využívat i při šetrném - ekologickém - odvápňování v kuchyni (konvice, odpady) a ničí plísně.
Draselná sůl je krystal vhodný pro nahrazení antiperspiračních kuliček. Stačí trochu navlhčit vodou a potřít podpaží, méně se potí. Neškodí to ani lymfatickému systému ani potním žlázám!
Zubní pasta VICCO SF = sugar free = bez cukru!
Kustovnice – sušená jedině z Číny!

Zjistíme, jaké jsou příčiny vaší choroby a pomůžeme vám najít cestu k tělesnému a duševnímu zdraví. V případě zájmu o absolvování nezávazného telefonického rozhovoru nebo o kontaktování e-mailem klikněte zde.

Logo Zdraví

Bílá magie: Čínská medicína

Cítíte se nemocní, slabí nebo úplně bez energie? V takových chvílích lidé nejčastěji začnou brát nějaké léky. Ale léky často problém jen zhoršují. Pomůžeme vám překonat vaše zdravotní problémy - a to bez dodatečných pomocných prostředků jako jsou různé zázračné pilulky.

Zavolejte nám nebo nás kontaktuje e-mailem. Těšíme se na vás!

Tipy pro údržbu těla:
Sex: je důležitou součástí lidského života. Nedá se přehlížet a má pro každého člověka zásadní význam. Je potřeba k němu přistupovat zodpovědně a přiměřeně. Je dobré vědět, že má 3 hlavní aspekty - významy:
1. je tu k plození, tedy k zachování lidského rodu;
2. je tu pro radost člověka jako takového. Nesmí se však zneužívat a dělat z něj business!
3. jeho nejvyšší úroveň představuje kultivaci mužské a ženské energie a poskytuje významnou výživu lidského tělu na úrovni energií.
Co je důležité vědět je to, že v zime by se měl sex odehrávat jen na úrovni laskání bez tělesných šťáv (ejakulace). Což ovšem může být někdy zásadně těžké…

Cvičení pro zdraví

Někdy je vhodně si zacvičit i po jídle, hlavně pokud bylo příliš syté nebo jsme to přehnali s jeho množstvím. Je to tedy cvičení na trávení, abychom se rozhýbali.

Jde o cviky čchi-kung, které zacvičíme v množství 15 až 20krát.
Cvik prvý: Stojíme vzpřímeně, ale jsme uvolnění = pružní v kolenou, zadek máme podsazený. Ruce zvedáme pomalu nahoru a nadechujeme se do břicha. Potom ruce vedeme směrem dolů po těle přes hrudní koš v oblasti prsních bradavek až ke slabinám a bokům. Přitom pomalu vydechujeme.

Cvik druhý: Opět stojíme vzpřímeně, ale jsme uvolnění = pružní v kolenou, zadek podsazený. Ruce překřížíme dlaněmi dolů ve středu břicha.
Muži mají u těla napřed levou ruku a na ní položenou pravou ruku, dlaň překrývá dlaň, palce jsou směrem nahoru.
Ženy mají u těla napřed pravou ruku a na ní položenou levou ruku, dlaň překrývá dlaň, palce jsou směrem nahoru.
Takto přeloženýma rukama kroužíme nejprve 36-krát ve směru hodinových ručiček a potom 36-krát proti směru hodinových ručiček. Je to ve vyváženém stavu a pomáha to správné činnosti střev.
Pokud máme průjem, kroužíme pouze 36-krát proti směru hodinových ručiček.
Pokud máme zácpu, kroužíme pouze 36-krát ve směru hodinových ručiček.

Očista ulity (Šankaprakšalána):
Je velmi vhodná na detoxikaci organismu, doporučuje se dělat v jarním období (březen-duben). Nedoporučuje se dělat začátečníkovi samotnému doma, protože má svá specifika. Tyto se dají absolvovat pod dohledem zkušeného odborníka. Proto je vhodné dopředu se na tuto terapii objednat.
Ve zkratce řečeno: pije se při tom mnoho vody, mírně slané a o teplotě 38°C (postupně 6,5 až 10 litrů). Cvičí se při tom šest jógových ásan, pod odborným vedením. Napoprvé je opravdu vhodné svěřit se do rukou odborníka.
Po očistě následuje sprcha a oddech. Časově to vychází na začátek v 7 ráno, končí se ve 13 hodin.
Celkově je potřeba zachovat disciplínu a denní režim i ve stravování. Je třeba počítat s jistou sníženou imunitou a dbát na teplejší oblékání. 1 měsíc po očistě je potřeba dodržovat jídelníček, jehož rozpis dostaneme od odborníka při odchodu domů.

Upozornění: Ak máte zdravotní problémy, konzultujte je se svém lékařem! Všechny naše odporoučení mají jenom informativní charakter a slouží jako pomocní prostředek.

Požádej o predbežní bezplatní analýzu a začni s jej pomocí ješte dnes vylepšovat svoje vztahy, komunikaci a ochranu

Máte problémy ve svém milostném životě a nevíte, jak dál?
Možná jste také konfrontováni s něčím, co jste doposud považovali za nemožné: „prokletí, démoni“? Možná byste chtěli nahlédnout do možné budoucnosti nebo potřebujete vědět odpovědi na vaše otázky?

Můžete nás navštívit i osobně za účelem rozhovoru nebo společné meditace.

Centrum pro bílou magii

Přijďte a prociťte hluboký duchovní mír našeho chrámu. Najděte rovnováhu, mír a novou inspiraci v našich posvátných prostorách. U nás zažijete konzultace zaměřené na vás problém jakož i meditační semináře a pravidelné přednášky o bílé magii, o voodoo a duchovních otázkách.

Daghan-Malenky GmbH
Mgr. Jana Čermáková
John-F.-Kennedy str.27b
341 28 Kassel
Mobil: +491 573 096 9172
+421 903 575 402
bilamagie@me.com


Marion Daghan-Malenky
Espenauer Straße 10
342 46 Vellmar
Telefon: +49 160 95 81 34 93