Receptář

Recepty zdravé výživy ✔ Tipy & Triky

Pohanka s bramborami a sudovým zelím

Pohanka so zemiakmi a sudovou kapustou
Pohanka s bramborami a zelím © Darina Strešňáková

Je vhodná hlavně zimě, mírně ohřívá organismus.

Suroviny: 250 g pohanky, 0,8 až 1 l vody (jde o zachování vhodného poměru 1:1,5 pro světlou pohanku, 1:2 pro tmavou pohanku), 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, 4 středně velké ve slupce uvařené brambory, 1 kg vyždímané surové sudového zelí, 1,5 čaj. lžičky soli, koření: 1 půl. lžičky majoránky, mleté černé koření, 4 půl. lžíce olivového oleje.

Příprava: Promytou pohanku uvaříme ve vodě do měkka. Brambory oloupeme a nakrájíme na kolečka. V jiném hrnci na oleji zpěníme na kostky nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek a přidáme uvařenou pohanku a nakrájené brambory. Osolíme a doplníme nakrájeným sudovým zelím. Neustále mícháme, aby se nám hmota nepřipekla. Okořeníme majoránkou a černým kořením.

Kaše ze slzovky

Kaša zo slzovky
Kaša ze slzovky © Darina Strešňáková

Je vhodná hlavně v zimě, podporuje imunitu a pomáhá odhlenit organizmus. Slzovka je jedna z nejdéle pěstovaných obilovin na Zemi. Jako základ potravy ji používali již staří Egypťané. V dnešní době se zařazuje mezi tzv. superpotraviny, díky svým zázračným účinkům na lidské tělo.

Suroviny: 160g slzovky (dávka pro 1 osobu na den je 40g), mrkev 5-6 kusů, 1 řapíkatý celer, voda na vaření v poměru 1:3.

Příprava: Umytou namočenou slzovku vaříme v odděleném hrnci 1 hodinu. Ve druhém hrnci v malém množství vody uvaříme za 20 min. mrkev a řapíkatý celer. (Zbylou nevyvařenou vodu ze slzovky scedíme a popíjíme jako čaj.) Po uvaření obě dvě smícháme, krátce provaříme, pokapeme kvalitním rostlinným olejem, posypeme gomasem.

Gomaso: Černý sezam 30 g, 1/5 čaj. lžičky soli.

Příprava: 2 hod. namočený sezam scedíme a pražíme na sucho na pánvi, než začne pukat. Potom vychlazený rozdrtíme v hmoždíři. Přidáme sůl a promícháme.

Polévka z černé fazole

Polievka z čiernej fazule
Polévka z černé fazole © Darina Strešňáková
Je vhodná zejména v zimě, podporuje energii ledvin.

Suroviny: 1/2 kg suché černé fazole (nejlépe přes noc namočíme), 1/3 středně velkého kořene čerstvého zázvoru, 3-4 mrkve, řasa setang (alternativou jsou sušené hříbky), 1 hrst pohanky, bobkový list 2-3 ks, 1 čaj. lžička kurkumy, 1/2 dl slunečnicového oleje, sůl.


Příprava: Umytý, neoloupaný, nadrobno nakrájený zázvor s kurkumou osmažíme na trošce oleje. Přidáme umytou namočenou fazoli, zalejeme 2 litry studené vody, bobkový list, přivedeme k varu, potom vaříme na mírném plameni asi 1,5 hodiny. Při tom samostatně uvaříme v přiměřeném množství vody očištěnou a na kolečka nakrájenou mrkev společně s řasou setang nebo se sušenými hříbky (ty je potřeba nejdříve na 1-2 hodiny namočit do studené vody). Uvařenou mrkev s řasami (nebo hříbky) přidáme do vroucí fazole a nasypeme hrst pohanky na zahuštění. Krátce ještě povaříme a podle chuti dosolíme.

Dahl (Dál) - Čočkové jídlo

Dahl (Dál) - Šošovicové jedlo
Dahl - Čočkové jídlo © Darina Strešňáková
Suroviny: Červená čočka 0,5 kg, 1 velká cibule, 2 čaj. lžičky mleté papriky, mrkev, půlku malé dýně, hokaido bez zrnek (nemusí se loupat), batati 1 velký kus, čerstvý zázvor, část koření, bílé tofu - 4 až 8 kusů-balení - marinované v sójové omáčce s česnekem a olivovým olejem (vaří se nakonec zvlášť v samostatném hrnci na 3 dl slunečnicového oleje a přidává se k hotové polévce), koření = 1 a půl. lžíce kurkumy a garam masaly, hořčičné semínko celé, 1 celý stroužek česneku, domácí kečup 300 gr., sůl.

Příprava: Nejdřív na trošce oleje orestujeme zázvor s kurkumou a přidáme umytou čočku. Zalejeme 2 l vody a vaříme 1 hodinu. Potom přidáme kořenovou zeleninu i s batáty a vaříme dalších 30 min. Potom doplníme kečupem. Ke konci vaření si připravíme namarinované tofu, které se dlouhým pražením stane ,,nadlehčené“. Tofu dáváme navrch do talíře až na naporcované jídlo. Může se podávat s rýží nebo chlebem.