Recepty zdravé výživy ✔ Tipy & Triky

Jahodovo-banánové smoothie s chia semínky

Jahodovo-banánové smoothie s chia semienkami
Na horké letní dny doporučujeme toto osvěžující smoothie, které vám dodá energii a zároveň vám zlepší náladu! Příprava smoothie je velmi jednoduchá a zvládne ji každý.

Suroviny: 1 - 2 banány, přibližně 300 g jahod, 1 řecký jogurt (obsahuje například vitaminy B6, B12 a také proteiny), 1 sklenice mléka, 1 - 2 lžičky medu z jedlové medovice (můžete jej nahradit i javorovým nebo rýžovým sirupem), 1 - 2 lžičky chia semínek (nebo vlašských ořechů) a kostky ledu.

Příprava: Jahody očistíme, omyjeme a pokrájíme je na menší kousky. Banány oloupeme a nakrájíme na kolečka. Chia semínka přidáme do mléka a necháme je tam přibližně 10 minut nabobtnat. Všechny suroviny vložíme do mixéru a dohladka rozmixujeme. Hotové smoothie můžeme ještě posypat chia semínky.

Chia semínka se pěstují v horských oblastech Mexika a Jižní Ameriky. V některých kulturách byly považovány i za posvátné jídlo. Jsou vhodné pro každého a jsou známé zejména tím, že dodávají tělu energii a zvyšují naši koncentraci.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Čokoládové muffiny pro dobrou náladu Winking

Čokoládové muffiny pro dobrou náladu
Na chladné zimní dny vám doporučujeme tyto čokoládové muffiny, které vám jistě zvednou náladu Happy. Můžete se u nich podívat na jeden z námi doporučených duchovních filmů, které najdete zveřejněné na naší webové stránce. Sladká chuť muffinů vám zpříjemní jejich sledování.

Suroviny: 2240 g hladké mouky (pokud není hladká, tak může být i polohrubáWinking, 130 g třtinového cukru, půlka balíčku kypřícího prášku do pečiva, 30 g kakaa (barva těsta závisí na kvalitě kakaa, nám se osvědčilo holandské kakao), 3 vejce, 110 ml mléka (pokud je těsto příliš husté, tak můžeme přidat o něco více), 150 g rozpuštěného másla, hořkou čokoládu (případně nutelu, džem, ovoce ...).

Muffiny
Příprava: Ještě před těstem si nasekáme 100 g hořké čokolády (nebo podle chuti můžeme přidat i něco jiného: ořechy, nutelu, ovoce, džem, nebo i nic ...) Nejdříve smícháme ve větší misce všechny suché suroviny zvlášť a v druhé misce rozmícháme vajíčka , přilijeme mléko, máslo a vše dobře smícháme. Pak vše v jedné misce promícháme metličkou nebo mixérem s rychlostním stupněm 1.

Těsto následně naplníme do košíčků. Plníme lžící a do středu přidáme džem, nutellu nebo ovoce. Tato dávka je na 12 košíčků, plníme je do 3/4 a na vrch dáme ještě čokoládu, kterou trochu přitlačíme do těsta. Chcete-li přidat do těsta např. nutelu, tak postup je stejný jen místo nasekané čokolády dáte nutelu např. čajovou lžičku nebo i více na jeden muffin. Muffiny pečeme zhruba 20 minut, při teplotě 180 ° C. Před podáváním je necháme vychladnout.

Přejeme vám dobrou chuť!

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký I Daghan-Malenky GmbH

Losos v listovém těstu na špenátových listech

Losos v lístkovom ceste na špenátových listoch
Losos v listovém těstu na špenátu © Monika Slivová
Losos patří k hlavním jídlům elementu Vody Ryby obecně bychom měli konzumovat alespoň jednou týdně - pokud jíme maso. Jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin a dále obsahují i cenné vitaminy a minerály. Losos patří k nejzdravějším rybím masům.

Suroviny: 500 g čerstvého lososa v celku, 2 listová těsta, 150 g čerstvých špenátových listů, 3 stroužky česneku, 1 vejce, sekané mandlové lupínky na posypání - přibližně 50 g, trochu soli a mletého pepře.

Losos Lístkové cesto Špenát
Příprava: Listové těsto položíme na desku, rozválíme ho a potřeme rozlisovaným česnekem. Porom ho jemně posolíme, pokryjeme špenátovými listy, na ně položíme lososa, kterého předtím umyjeme, jemně posolíme a pokořeníme. Následně ho přikryjeme druhou vrstvou špenátových listů, česnekem a druhým plátkem listového těsta. Dolní a horní část těsta spojíme a potřeme rozšlehaným vejcem. Nakonec to ještě posypeme mandlovými plátky. Pečeme v troubě 40-50 minut při teplotě 160-180 stupňů.

Lososa předtím můžeme ještě marinovat s čerstvě nasekanými bylinkami. Podáváme ho s bramborovou kaší nebo vařenými brambory a zeleninovým salátem.

Hokkaidové soté s tempehem a rýží

Hokkaidové soté s tempehom a ryžou natural
Hokkaidové soté s tempehem a rýží © Monika Slivová
Suroviny: 1/2 balíčku tempehu, 1/2 dýně hokkaidó, 2 červené papriky, 1 menší pórek, 2 středně velké cibule, 4 stroužky česneku, kari koření, špetka mořské soli, 2 pol. lžíce omáčka Tamari, 4 pol. lžíce olivového oleje.

Příprava: Dýni Hokkaidó umyjeme, odstraníme zhrublé části, překrojíme ji napůl, vybereme semínka a dužinu. Takto očištěnou dýnu nakrájíme na proužky nebo na menší kousky. Červenou papriku nakrájíme taktéž na proužky a pórek na kolečka. Cibuli očistíme, pokrájíme na menší kousky a orestujeme ji do sklovita na oleji. Posolíme ji troškou mořské soli. Potom postupně přidáváme hokkaidové proužky, paprikové proužky a kolečka pórku. Nakonec to ještě trošku ochutíme kari kořením, postrouhaným nebo rozmačkaným česnekem a restujeme všechno spolu na oleji přibližně 20-30 minut. V průběhu restování směs občas promícháme vařečkou a můžeme ji podlít i přiměřeným množstvím vody. Krátce před dokončením vložíme do směsi na kostky nakrájený tempeh a necháme ho prohřát. Směs ještě ochutíme sójovou omáčkou.

Varená ryža natural
Vařená rýže Natural: 2 šálky rýže natural, 4 šálky vody, 1 čaj. lžíce mořské soli, kousek mořské řasy Kombu.

Příprava: Do hrnce vložíme 2 šálky rýže natural a nalejeme do něj vodu na její propláchnutí. Rýži propláchneme několikrát rukama ve vodě. Potom vodu opatrně vylejem z hrnce a celý postup opakujeme ještě dvakrát, dokud nevylejeme z hrnce čistou vodu. Nakonec přidáme 4 šálky studené vody a 1 plátek řasy Kombu. Rýži vaříme na ohni bez pokličky asi 15 minut. Po 15 minutách odstraníme z povrchu vody pěnu. Vodu osolíme mořskou solí a vaříme dále bez pokličky, dokud se voda nevypaří po povrch rýže. Potom hrnec přikryjeme pokličkou a vaříme ještě přibližně 30 minut. Po hodině vaření hrnec odstavíme ze sporáku a rýži zlehka promícháme.

Hotové jídlo můžeme ještě ozdobit petrželovou natí a podáváme ho se zeleninovým salátem.

Pečené hokkaidó se skořicí

Pečené hokkaido so škoricou
Pečené hokkaido so škoricou © Monika Slivová
Výborná zdravá a sladká pochoutka na dlouhé zimní večer.

Suroviny: 2 dýně Hokkaidó, špetka mořské soli, trošku skořice nebo skořicového cukru, slunečnicový olej.

Příprava: Dýni Hokkaidó umyjeme, odstraníme zhrublé části, překrojíme ji na polovinu, vybereme semínka a dužinu. Očištěnou dýni nakrájíme na menší kousky a poukládáme je na plech. Potom ji osolíme špetkou soli, ochutíme skořicí a nakonec pokapeme olejem. Pečeme při teplotě 180°C přibližně 30 minut. Můžeme ji podávat i se šlehačkou nebo čokoládovým toppingem.