Recepty zdravé výživy ✔ Tipy & Triky

Hokkaidové soté s tempehem a rýží

Hokkaidové soté s tempehom a ryžou natural
Hokkaidové soté s tempehem a rýží © Monika Slivová
Suroviny: 1/2 balíčku tempehu, 1/2 dýně hokkaidó, 2 červené papriky, 1 menší pórek, 2 středně velké cibule, 4 stroužky česneku, kari koření, špetka mořské soli, 2 pol. lžíce omáčka Tamari, 4 pol. lžíce olivového oleje.

Příprava: Dýni Hokkaidó umyjeme, odstraníme zhrublé části, překrojíme ji napůl, vybereme semínka a dužinu. Takto očištěnou dýnu nakrájíme na proužky nebo na menší kousky. Červenou papriku nakrájíme taktéž na proužky a pórek na kolečka. Cibuli očistíme, pokrájíme na menší kousky a orestujeme ji do sklovita na oleji. Posolíme ji troškou mořské soli. Potom postupně přidáváme hokkaidové proužky, paprikové proužky a kolečka pórku. Nakonec to ještě trošku ochutíme kari kořením, postrouhaným nebo rozmačkaným česnekem a restujeme všechno spolu na oleji přibližně 20-30 minut. V průběhu restování směs občas promícháme vařečkou a můžeme ji podlít i přiměřeným množstvím vody. Krátce před dokončením vložíme do směsi na kostky nakrájený tempeh a necháme ho prohřát. Směs ještě ochutíme sójovou omáčkou.

Varená ryža natural
Vařená rýže Natural: 2 šálky rýže natural, 4 šálky vody, 1 čaj. lžíce mořské soli, kousek mořské řasy Kombu.

Příprava: Do hrnce vložíme 2 šálky rýže natural a nalejeme do něj vodu na její propláchnutí. Rýži propláchneme několikrát rukama ve vodě. Potom vodu opatrně vylejem z hrnce a celý postup opakujeme ještě dvakrát, dokud nevylejeme z hrnce čistou vodu. Nakonec přidáme 4 šálky studené vody a 1 plátek řasy Kombu. Rýži vaříme na ohni bez pokličky asi 15 minut. Po 15 minutách odstraníme z povrchu vody pěnu. Vodu osolíme mořskou solí a vaříme dále bez pokličky, dokud se voda nevypaří po povrch rýže. Potom hrnec přikryjeme pokličkou a vaříme ještě přibližně 30 minut. Po hodině vaření hrnec odstavíme ze sporáku a rýži zlehka promícháme.

Hotové jídlo můžeme ještě ozdobit petrželovou natí a podáváme ho se zeleninovým salátem.