Meditace
Co je to meditace?
Meditace je technika, pomocí které lze pozorovat a kontrolovat své myšlenky, pocity a tok energie. Pracuje se zde s pozorností, soustředěním, představivostí, dýcháním a pocity. Pojem „meditace“ znamená (v latině) „přemýšlení“. Meditací se rozumí stav, ve kterém člověk dosáhne maximální koncentrace ve vztahu k určitému objektu nebo naopak úplné rozptýlení pozornosti: změněný stav vědomí, trans. V tomto stavu dochází k zastavení vnímání a myšlenkových procesů a celé soustředění pak směřuje do vnitřního duchovního světa, na duchovní bytost. Během meditace se hladina „vnitřních rušivých myšlenek“ v mozku extrémně sníží a vzniká příležitost k maximálnímu využití vnitřních sil ak řešení určitých úkolů.
Znát druhé je moudrost.
Znát sám sebe je osvícení.
Zvítězit nad jinými - to je síla,
zvítězit nad sebou - to je mohutnost!
Lao-c' / Lao Tzu
Meditace je nástroj pro poznání vlastní věčné duše a poznání hlasu duše. Více se dočtete v článku 5 vnitřních hlasů . Kam směřujeme svou vnitřní nebo vnější pozornost, to poroste a to si přivoláme do života! Čím silnější je emoce, tím má myšlenka větší sílu a tím rychleji se projeví. Kam směřuješ svou pozornost!?
„Vedu naplněný život? Proč jsem na tomto světě? Proč myslím, jak myslím?" Pokud hledáš odpovědi na tyto nebo podobné otázky, meditace ti pomůže. Za tímto účelem se můžete dát na učení buddhismu. Nebo uplatnit také cvičení z moderní kognitivní terapie nebo autogenního tréninku a progresivní svalové relaxace.
Meditace je technika, pomocí které se člověk učí kontrolovat své vlastní myšlenky, rozumět svým pocitům a poznávat sama sebe. Meditace je technika, při které člověk vstupuje sám do sebe a pozoruje své vnitřní procesy a řídí je. My nejsme jen tímto tělem, myšlenkami a pocity, ale i tím, co se dá označit jako vědomí, duše , světlo a radost. Věřit tomu však nestačí. Meditace je metoda, která to člověku pomáhá rozpoznat a zažít. Je to metoda, při které se člověk učí vypnout myšlenky a hlavu a čerpat energii z Tady a Nyní.
Dodatočná navigácia stránky
Meditace nabízí možnosti:
- pro uvolnění,
- zvýšení sebevědomí,
- získání vnitřní jasnosti.
- k poznání sebe sama,
- k probuzení vnitřních sil.
Tam, kde směřuješ svou pozornost, to přivedeš k životu!
Kdy je pro mě co vhodné?
Konečně si pořádně odpočinout. Dovolit vypnout. Aniž by vám hlavou přelétalo tisíc myšlenek jako blesk. Mít čistou hlavu. A lehkou. Nápady nechat přicházet a odcházet. Být tady a teď. Cítit sám sebe. Obnovit svou energii.
Někdo si chce jen odpočinout a načerpat novou sílu. Ostatní hledají odpovědi sami v sobě.
Tady pomáhá meditace. Meditace je práce s pozorností. Naše pozornost je životní energie! Meditace podporuje obnovení neuropsychických funkcí a zanechává pocit radosti, vnitřního obnovení energie.
Na této stránce vám představíme meditační techniky. Pomůžeme vám rozpoznat a vybrat pro vás tu nejlepší. Protože pomocí správné techniky můžeme dosáhnout našich cílů snáze a rychleji. Pokud nemáte čas číst si toho hodně o meditaci, jen se pohodlně posaďte a zapněte si meditaci, kterou naleznete pod tímto linkem. Udělejte to NYNÍ! :-) Trvá 18 minut a je vhodná pre každého.
Existuje meditace? Meditace je komplexní. Souhrnný pojem. V rámci meditace existují nejrůznější techniky a formy.
Meditačními technikami jsou například:
Meditace je prastará. Existuje v mnoha různých kulturách.
Meditace je technika, pomocí které se učíme:
- ovládat své myšlenky,
- porozumět svým pocitům
- a znát sám sebe.
Meditace představuje možnost „jít do sebe“ a pozorovat a ovládat své vlastní vnitřní procesy.
Žádný člověk není jen hmotou – nejsme jen „tělem“; žijí v nás myšlenky a pocity. Každá lidská bytost sestává iz vědomí a věčné duše; z toho, co lze nazvat duší, světlem a radostí.
Meditace nám pomáhá uvědomit si to. A hlavně to zažít. Co takhle jednoduše zastavit neustále kroužící myšlenky, vysunout závoru a zamknout je? Nelze to? Ale přece! Dá se to – meditace je metoda, při které se naučíte zastavit myšlenky a vypnout hlavu. Abyste načerpali energii z „tady a teď“. Meditující obrací svou pozornost do svého nitra. A rozpoznává původ myšlenek, pocitů a energetických toků. Zůstaň v lásce a vděčnosti a produkuj tyto emoce v každé situaci! Pošli lásku do solar plexu, tam jsou dveře k Bohu.
- dechové techniky
- vizualizace
- vědomé pozorování
Meditační praxe v každodenním životě
Naše meditační praxe by nás neměla odvádět od našeho každodenního života. Má nám usnadnit každodenní život a vrátit nám radost a snadnost. I když máte stresující práci, stále si můžete najít těch 20 minut na meditaci.
Jedno čínské přísloví říká, že každý by měl meditovat alespoň 20 minut denně. Pokud však máte příliš mnoho práce nebo příliš mnoho stresu, měli byste meditovat dokonce hodinu. Je v tom hodně moudrosti, protože v dnešní společnosti nejde o to, jak dlouho pracujete, ale o to, jak efektivně< /em> pracujete. V dnešní době existují různé technologie a možnosti pro urychlení procesů, ať už počítači nebo rozvržením práce. Ale co je mnohem důležitější než pracovat stále více a více, je pracovat efektivněji.
Každý to zná: Když máte dobrou náladu, dokážete se lépe soustředit a za osm hodin, které musíte odpracovat, uděláte toho mnohem víc. Naopak, pokud se nedokážete soustředit, jste psychicky a fyzicky vyčerpaní, můžete pracovat i 16 hodin vkusu a přesto nic neuděláte. A přesně o tom je každodenní meditace: o pozornosti.
To znamená, že meditovat bychom neměli jen ve vymezeném čase, například 20 minut, ale naší pozorností, naším vědomím bychom měli být neustále ve svém vnitřním systému a měli bychom vědět, jak se cítíme a proč se tak cítíme. Musíme se tak cítit? Musíme takto myslet/jednat? Každý, kdo už má za sebou nějakou meditační praxi, už zjistil, že pokud jste měli přes den příliš stresu a byli jste pod velkým tlakem, tak večerní meditace nemá hloubku.
Ale pokud jste v každodenním životě všímaví a zastavíte určité negativní myšlenky a pocity, když přijdou, jako například: „Můj šéf mi řekl, že mi dá výpověď“, nebo „Momentálně to v mé firmě nejde tak dobře, jako bych jsi představoval“ – tak musíte tyto myšlenky zastavit hned, jakmile se objeví. Potom si musím položit otázku: Je to opravdu tak? Je tato myšlenka skutečná? Je tato myšlenka pro mě užitečná nebo mi způsobuje jen stres?
V tomto bodě je také důležité pracovat se svými emocemi a myšlenkami a říct si: Pokud mě šéf vyhodí, tak si jednoduše najdu novou práci. To neznamená, že jsem neslušný nebo že mi je to jedno, ale že se soustředím jen na to, co můžu a dělám to nejlepší – a pokud to nejlepší nestačí, tak to nechám jít.
Stejné je to is vlastní firmou: každý má jen dvě ruce, jedny ústa a můžete dělat jen to, co je ve vašich silách. To znamená, že si můžete vytvořit plán a zeptat se sami sebe:
Meditace v lotosovej pozici © Pavol Malenky I Marion Daghan-Malenky I Daghan-Malenky GmbH
Co je nejdůležitější? Dělám jedno po druhém, ale víc už nemůžu udělat, a pokud to nestačí, tak firma zkrachuje. Měli byste se podívat na to, jak věci napravit nebo udělat jinak.
Bytí v Zde a Nyní přináší tuto pozornost do každodenního života, a je velmi důležitým předpokladem pro to , aby samotná večerní nebo ranní meditace byla mnohem hlubší. To znamená, že meditační praxe se během dne posiluje, protože pracujete vědoměji se svými myšlenkami. Děje se to přijetím svých myšlenek, pocitů nebo určitých impulsů, které se objevují a zastavením negativních myšlenek a pocitů hned, když přijdou. Nečekáte, až začne samotná meditace a nezačnete až potom s vnitřní očistou.
Pokud to takto praktikujete, tato nová pozornost také neuvěřitelně podporuje kreativitu: Máte-li pak hodně práce nebo hodně stresu, mohou k vám prostřednictvím klidu, pozornosti, rovnováhy, začít najednou přicházet geniální myšlenky. Problémy pak uvidíte ze zcela jiné perspektivy a dokážete na problému kreativně pracovat, takže se najednou objeví často velmi neobvyklá a kreativní řešení, která dokáží problém vyřešit z jiné perspektivy.
Jak mám meditovat?
Při meditacii sa naučíš:
- cíleně usměrňovat svou pozornost
- nechat myšlenky přicházet a odcházet
- uvolnit své tělo a mysl
Meditace je práce s pozorností. Vnější okolnosti nemají na meditaci žádný vliv. Hloubka meditace závisí na vnitřním nastavení člověka.
Pohodlně si sedni nebo lehni. Pokud s meditací teprve začínáš, ujisti se, že máš tento čas vyhrazený jen pro sebe. V absolutním klidu.
Krouží ti hlavou všelijaké myšlenky? Vynořují se zčista-jasna jako blesk? Točí se ti neustále v hlavě jako na kolotoči?
Abychom se dostali zpět do „tady a teď“, abychom se mohli soustředit na daný okamžik, je důležité uklidnit své myšlenky. Jak to udělat? Jak zastavím tento kolotoč myšlenek?
Naše myšlenky žijí z naší pozornosti: Všechno, na co reagujeme, dostává od nás energii. Bez ohledu na to, zda reagujeme na myšlenku pozitivně láskou nebo negativní strachem. Tato reakce něco způsobí - pokud od ní odtáhneme svou pozornost, zmizí. I myšlenky. Hlava se uvolní.
V meditaci a meditací se myšlenky uklidní. Pozorujeme, jak přicházejí a odcházejí. Ale nereagujeme na ně.
„Teraz si daj chutný chlieb so syrom,“ hlási mozog, keď nám škvŕka v žalúdku. V meditácii ignoruješ tento nápad a pocit hladu. Uvedomíš si to. Rozpoznáš to. Ale nereaguješ na to. Na začiatku nám po určitej udalosti alebo náročnom dni preletí hlavou veľa bleskových myšlienok. V meditácii tieto myšlienky iba pozorujeme. A aj pocity. Dostal si nepríjemný list od právnika. Nahnevá ťa to. Pozoruj to. Nereaguj na to. Prijmi to. Nechaj tento pocit odísť.
Na začiatku to bude pravdepodobne ťažké. Postupom času však zistíš, že je jednoduchšie nechať svoje myšlienky prichádzať a odchádzať. Sústredíš sa na svoj dych. Len sa nadýchni a znova vydýchni. Môžeš si vytvoriť oázu pokoja, aby sa to podporilo: Pohodlne si sadni alebo ľahni. Je ti príjemnejšie úplné ticho alebo trošku jemnej, tichej meditačnej hudby? Vyskúšaj, čo ti lepšie vyhovuje. Možno si pri tom zapáliš aj sviečky alebo si vytvoríš malý oltár.
Meditácia pracuje s pozornosťou. Intenzita, ktorú človek zažíva pri meditácii, nezávisí od vonkajších faktorov, ale od vnútorného nastavenia.
Viac si o tom môžete prečítať napríklad u autorov Shunryu Suzuki, Steve Hagen alebo Ulrich Ott:- Šunrju Suzuki: Zenová myseľ, myseľ začiatočníka: Všedné hovory o zene
- Steve Hagen: Meditácia – začína práve tu! (dostupná v nemeckom jazyku Meditation – beginnt jetzt genau hier!) Windpferd, Obersdorf 2010
- Ulrich Ott: Meditácia pre skeptikov. Neurovedec vysvetľuje cestu k sebe. (dostupná v nemeckom jazyku Meditation für Skeptiker. Ein Neurowissenschaftler erklärt den Weg zum Selbst.) O. W. Barth, Frankfurt 2010
Hudba a slova jsou sice zvuky, ale jejich prostřednictvím lze vytvořit i ticho, klid a pohodu. Na našem meditačním MP3 najdeš tlumené zvuky, které ti pomohou vypnout a meditovat.
Chtěl by ses raději nechat vést a naučit se meditovat společně?
TU nájdeš naše meditačné semináre.
Jsi manažer? Vrcholový sportovec? A vystresovaný? Nabízíme ti na míru vyrobené, individuální stres management a meditační semináře. Chtěl bys vědět víc? Ať se líbí!
Cítíš se frustrovaně? Bez motivace? A bez energie? Ale zjevně k tomu není žádný důvod?
My lidé si osvojujeme určité vzorce chování. Stereotyp se vkrádá, aniž bychom si toho opravdu všimli. To může mít negativní vliv na naši pohodu.
Ale je zde dobrá zpráva: Z těchto vzorců chování se můžeme vymanit. Stereotypy umíme změnit. Vědomě ovlivňuj svůj život! Můžeš dosáhnout všeho, co jen chceš, pokud do toho vložíš svého ducha a své srdce. Jak? Zjisti to a podnikni příslušné kroky. My ti s tím rádi pomůžeme.
Zavolae nám, mobil: +49 15730 969 172, alebo napiš sem.
Úspěch a disciplína: Proč by měla být meditace zábavou
Jsme dobří jen v tom, co děláme rádi. To platí i pro meditaci. Meditace by měla být zábava. Měla by nám způsobovat radost. A svým způsobem představuje odměnu. Nenout se. Samozřejmě chce to samé disciplínu a trpělivost, abyste byli v meditaci úspěšní. Nic se nenaučíme jen tak.
My sami rozhodujeme o tom, čím se odměňujeme. Odměnou je dobrá sklenka vína, cigareta po jídle, ale i drogy či sex. Stejně tak meditace, procházka nebo čtení duchovní knihy.
Nedávejte si vysoké „cíle“. Každý, kdo se chce pomocí meditace stát výkonnějším, rychlejším nebo lepším, kdo chce získat určitou schopnost, bude zklamán.
Meditace je cesta k nám a našemu štěstí. To je odměna. Ano, určitě dosáhnete nějaké schopnosti nebo se stanete výkonnějším. Jako následek. Nemůžeme si to vynutit. Meditace navíc zvyšuje sebevědomí. Naučíš se:
- pozorovat
- dostat se do změněného stavu vědomí
- přestat se ztotožňovat s myšlením
- zažít bezmyšlenkovitý stav
Meditačné centrum © Pavol Malenky I Marion Daghan-Malenky I Daghan-Malenky GmbH I Skúsenosti
To vše způsobí, že se soustředíš na to, co se v tobě děje. Cítíš, jak energie proudí stále více a více tvým tělem. Pravidelná meditace uklidní mysl a způsobí, že se stane jasnou. Existují různé meditační techniky – vyzkoušej, která ti bude nejvíc vyhovovat.
Moc naší pozornosti
Dvouštěrbinový experiment
Toto video hovoří o tom, jak fyzici stříleli malé kuličky hmoty, které procházely štěrbinou. Jedná se v něm o tzv. Youngův pokus nebo dvouštěrbinový experiment. Fyzici zjistili, že v určitých momentech se elektron chová jako vlna a v určitých momentech zase jako kulička. Dodnes jim není jasné, proč k tomu dochází. Při tomto pokusu šlo o to zjistit, co je to elektron, ať je to vlna nebo kulička. Pokud předpokládáme, že elektron je kulička a máme dvě štěrbiny, tak by se měly i na druhé straně zobrazit dva pruhy. Proto fyzici udělali tento pokus se střílením elektronů, ale namísto dvou pruhů se zobrazila vlnová interference a to je překvapilo. Tak si řekli, že vyzkoušejí střílet elektrony po jednom. Ale i tehdy, když je stříleli po jednom, vznikla interference, což je znovu překvapilo. To znamená, že jeden elektron ve formě vlny prošel zároveň oběma štěrbinami a zároveň žádnou. Fyzikům to nedávalo smysl. Proto k němu postavili speciální kameru, aby mohli pozorovat, jak může elektron po vystřelení projet oběma štěrbinami a žádnou. V momentě, kdy to začaly pozorovat, dopadl pokus jinak a zobrazily se opět dva pruhy. Elektron změnil své chování a začal se chovat jako kulička.
Fyzici si dnes hrají na to, že nevědí, proč tomu tak je a nemohou nebo nechtějí to říci kvůli tomu, že samotné vysvětlení má duchovní charakter. Elektron, který je vlastně vlnou, se stává matérií. Zjistili také, že když tento pokus pozoruje pes nebo kočka, tak se nestane nic. Musí to být jen člověk, protože jen člověk má duši.
Pozornost člověka má obrovskou energii a právě pozornost člověka způsobuje, že se vlny stávají hmotou. Vesmír existuje jen díky pozorování bytostí a pozorování Boha. Naše myšlenky jsou také jemnohmotné a mají vlnový charakter. Myšlenky, které nám přicházejí do hlavy jako vlny, samy o sobě neexistují, dokud jim nezačneme věnovat pozornost. Jakmile jim začneme věnovat svou pozornost začnou se zhmotňovat a začnou přitahovat tu realitu, které věnujeme více pozornosti. Je proto důležité, aby si každý člověk uvědomil, jakou má v sobě sílu a aby nevěnoval pozornost negativním myšlenkovým strukturám.
Ten, komu věnuji více pozornosti a emocí, je silnější a vyhrává.
Anděl je láska, ďábel je strach.
Anděl je inspirace, ďábel je neklid a lenost.
Anděl je důvěra, ďábel je zoufalství.
Anděl je život, ďábel je smrt.
Anděl je láska a věčnost, ďábel je hlad a dočasná existence.
Anděl je klidná a velkorysá bytost duchovního světa, plná života a rozdávající lásku;
Ďábel je hladový bezduchý program, který vampirizuje a zabíjí člověka.
Anděl je svobodný, ďábel je otrok.
Anděl je jednota v mnohosti, touha po jednotě,
Ďábel je nutkáním rozdělovat a panovat.
Pokud si mylně myslím, že jsem tělo a mysl, podporuji ďábla. Ale mé tělo, myšlenky a pocity jsou jen mými nástroji, které mohu používat na omezenou dobu.
Já jsem pozorovatelem pozorovatele, já jsem láska, vděčnost a důvěra.
Soustřeď se na lásku a nevěř svým myšlenkám.
Jsou ti tvé myšlenky užitečné?
Pocházejí od anděla nebo ďábla?
Které meditační techniky jsou pro mě vhodné?
1. Pozorování
2. Introspekce (sebareflexe)
3. Dechové techniky
4. Koncentrace
5. Vizualizace
6. Astrální cestování
7. Meditace s lotosovým květem
Všechno se musíte naučit - jen velmi málo věcí vám „spadne do klína“. Jaké intenzivní by něco mělo být? Kolik času do toho investujete? Věnujete se tomu každý den? Několikrát do týdne? Dva až třikrát do měsíce? Meditace se podobá běhu. Někteří mají raději běh na dlouhé tratě. Jiní zase kratší tratě, ale častěji. Máš s tím už nějaké zkušenosti? Pak je to jednodušší. Výběr meditační techniky je také velmi individuální.
Které meditační techniky známe?
1. Pozorování
Pozorovat a nereagovat je základní meditační technika. Vědomě procítit svůj dech, své tělo a svoji energii. Odbíhají ti myšlenky jiným směrem? Vytrácí se pozornost? Tehdy dýchej docela vědomě. A soustřeď se jen na své tělo. Cítíš, jak dech přichází a odchází, jak proudí celým tělem. Vnímat, pozorovat a nereagovat – nám pomáhá uvědomit si, že nejsme jen tímto tělem, ale člověkem nás dělají i naše myšlenky, pocity a naše duše.
Postupem času si všimneš, že některé myšlenkové vzorce (problémy) se touto technikou nedají vypnout. Určité problematické vzorce, které se „usadily“ v mozku. Abychom tyto myšlenky (problémy) dostali z hlavy, musíme je rozdělit: na část, kterou můžu ovlivnit, kterou můžu změnit. A na další část, kterou musím přijmout.
Tím, že určitým částem reality říkáme příliš „ano“ nebo „ne“, v naší hlavě vznikají silné myšlenkové proudy, které z hlavy nedokážeme dostat jen pozorováním a nereagováním . Takže musíme tento problém rozdělit: Kterou část této problematiky nebo reality mám pod kontrolou a kterou ne? Co můžu změnit já sám? Když vím, kterou část problému můžu svým jednáním ovlivnit, musím si dát za cíl, že to udělám! Stejně tak, pokud vím, kterou část problému nemohu ovlivnit, musím ji předat vyšší moci a pustit ji.
2. Introspekce (sebereflexe)
Víš, proč myslíš tak, jak myslíš? Co se skrývá za určitými pohnutkami? Jsou tyto myšlenky pro mě užitečné? Vedou mě tyto myšlenky a mé pocity k mému cíli?
Uvědomění si toho, proč člověk myslí, jak myslí, se nazývá introspekce. I zde je třeba rozpoznat: Mohu něco změnit sám? Nebo předávám kontrolu nad touto situací vyšší moci?
Když ráno vstaneš, někdy je tvojí první myšlenkou: Dnes je všechno na fík a špatné. Má to nějakou příčinu? Rozchod s partnerem? Ocitl ses v náročné situaci v práci? Můžeš to změnit? V introspekci pozorujeme, které myšlenkové vzorce jsou pro mě užitečné. Ty ostatní necháme odejít. Mám pocity viny? Zablokuji je. Odčerpávají energii. Brát si věci osobně, vztahovat si je vždy na sebe, dělat ukvapené závěry a přehánět, nás nikam neposune. Introspekce nám pomáhá to rozpoznat.
Pravidelná meditace je pro duchovní rozvoj důležitá a zároveň náročná. Někdy je snadné meditovat. Někdy to tak snadné zase není. Je to tehdy, když nás ovládnou negativní myšlenkové vzorce. S pomocí introspekce se je naučíš opravit nebo nechat jít. Rozpoznáš, které myšlenky jsou pro tebe důležité a pomohou ti postupovat. Na ty se zaměř. Když tyto myšlenkové vzorce zpracuješ introspekcí, další meditace bude o poznání hlubší. Více o.
introspekci (sebareflexi)
3. Dechové techniky
Někdy se myšlenky točí v hlavě jako kolotoč. Převládá neklid. Člověk přeskakuje z jedné vnitřní věty na druhou. Uvolnění nepřichází. Pokud se v takových chvílích soustředíš jen a výlučně na svůj dech, pomůže ti to zastavit tento kolotoč myšlenek. Vědomý nádech a výdech pomáhá načerpat energii. Soustředění na proudění dechu je uklidňující. Hlava se vyčistí. Vědomé dýchání není vhodné po celou dobu meditace. Pozorování prvních 21 nádechů a výdechů, vnímání proudění vzduchu, je však dobrým začátkem. Více o dechových technikách.
4. Koncentrace
K dalšímu pokroku je zapotřebí koncentrace. Existují k tomu různá cvičení. Na začátku je dobré soustředit se na něco obecného. Na světlo nebo určitou barvu. Pracujete tak na konkrétních čakrách. Každé čakře odpovídá určité světlo. Jaké a proč? Zde uvádíme a popisujeme jednotlivé čakry.
Každý, kdo se dokáže soustředit na světlo nebo barvu, to může následně rozšířit na mantry. Mantra je druh krátké modlitby.
Většinou jsou mantry v sanskrtu a začínají s „OM“. I v Bibli je napsáno: Na počátku bylo Slovo a Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. Říká se, že počáteční vibrací je AUM (spolu OM). Potom pokračuje mantra dál. Například: „Óm Só ham“, nebo „ÓM, SÓ HAM ŠRÍ DĚVA PURISA MAHADEVAYA NAMAHA“, nebo „Óm maní padmé hum“.
Mantry se nemusí zpívat v sanskrtu. I tvá vlastní věta se stává mantrou.
Každý si může vymyslet i vlastní formulaci a opakovat ji. Je to druh autohypnózy. „Každým dnem se mi daří lépe a lépe.“, „Každý den jsem o krok blíže k mému úspěchu.“ „Jsem stále zdravější a zdravější.“ „Učím se z každého neúspěchu a stávám se stále úspěšnějším a úspěšnějším.“ Tyto věty je důležité formulovat tak, aby byly uvěřitelné i pro toho, kdo si je stále opakuje a uměl se s nimi ztotožnit. Úhel pohledu musí být pravdou. Pokud si opakuješ nějakou větu, ale nevěříš jí, pak to nebude fungovat.
Například, pokud někomu diagnostikovali rakovinu a jako mantru si bude stále opakovat „Jsem zdravý“, jeho tělo se dostane do konfliktu. Pokud si člověk řekne, já nejsem jen tímto tělem, ale také duší, a tuto větu vztahuje na svou duši, tak to bude fungovat. V opačném případě musíš větu přeformulovat, například takto: „S každým nádechem do mě proudí energie a uzdravuje mě.“
Mantry nám pomáhají zabývat se naším podvědomím. Můžeme ho přeprogramovat a naučit se myslet pozitivně.
Doporučuji, abyste takové opakování vět nebo manter praktikovali na začátku nebo na konci každé meditace. Pomáhají prohloubit střední meditaci. Zažít bezmyšlenkovitý stav. Necítíš jen své tělo, pocity a myšlenky, ale také svou duši. Pokud procítíš, že jsi duše a že jsi s ní ve spojení, nemusíš se bát.
To je smyslem meditace: zbavit se strachu a žít v rovnováze a radosti.
5. Vizualizace
Co chci dosáhnout? Přemýšlej o tom na začátku nebo na konci meditace. Potřebujeme mít cíle. Důležité jsou přitom pozitivní emoce. Někde ve vesmíru existují způsoby, jak můžeš dosáhnout svého cíle. Řešení někde existuje. Zaměř se na pozitivní emoce, aby ti tvé podvědomí pomohlo najít k němu cestu.
To se děje pomocí vizualizace. Doporučuji ji používat spolu s dechovými technikami. Jedním z cílů je bezmyšlenkovitý stav. Dosáhnout tohoto stavu je obzvláště náročné. Hlava potřebuje velmi často něco „na hraní“. Zde pomáhají mantry nebo individuální věty. Naše hlava by nám neměla předstírat žádné hororové scénáře. Měla by nám pomoci dosáhnout našich cílů. K tomu je zapotřebí, abychom věděli, jaké naše cíle jsou.
Založ si sešit, do kterého si budeš zapisovat všechny své cíle a přání na všech úrovních. Zapiš si je vždy, když tě něco napadne. Tak často, jak je to možné. Tímto způsobem naznačíme naší hlavě konkrétní směr. Když jsme ve stresových situacích, neměli bychom se soustředit na problém, ale na řešení. Potřebujeme cíl, na který se můžeme soustředit i v těch nejobtížnějších situacích. Hledání řešení musí být silnější než negativní myšlenky.
Tuto techniku užívejte často, ale vždy s mírou. Na cestě na vrchol se také nedíváš pořád na vrchol hory. Jdi vědomě svou cestou. Čas od času pohledem nahoru zkontroluj, jestli jsi na správné cestě. A pak se znovu zaměř na další kroky. Představuj si pozitivní emoce. Vizualizuj si své cíle, to, čeho chceš dosáhnout. Pomáhá to udržet směr. A pak: Buď tady a teď. Soustřeď se na další krok, který následuje.
6. Astrální cestování
Zažít astrální cestování je nejvyšším cílem meditace. Je to velmi hluboká forma meditace, další úroveň. Astrální cestování má v zásadě čtyři fáze:
• V první fázi se člověk dostává do stavu transu. Trans je přechod mezi bděním a spánkem. • Ve druhé fázi, v prvním stupni astrálního cestování, se meditující dostává do sféry, kde chodí lidé, kteří se nacházejí ve fázi snového spánku a pak se vědomě vrátí znovu zpět. • Ve třetí fázi jde člověk tam, kde chodí lidé, kteří se nacházejí v hlubokém spánku. Do tohoto stavu vstupuje vědomě a také se z něj vědomě vrací zpět. • Dalším krokem se dostává do čtvrté fáze. Při astrálním cestování čtvrtého stupně jde člověk na místo, kam se lidé dostanou, když zemřou. I zde jde vědomě tam a vědomě se i vrací znovu zpátky.To jsou již techniky pro pokročilé. Člověk je může vykonávat jen tehdy, je-li schopen dosáhnout bezmyšlenkovitého stavu. Musí také velmi dobře znát a ovládat sám sebe.
Tuto techniku by měl provádět jen ten, kdo má pod kontrolou všechny elementy a dokáže ovládat i hlasy vycházející z těchto elementů.
Doporučuji přečíst si předtím článek „Pět vnitřních hlasů“ a „Práce s elementy“.
Pokud se někdo zajímá o astrální cestování a chtěl by se dostat do těchto hlubokých stavů, tak mu doporučuji soustředit se během meditace na Šrí Jantru a květ života.
Vstaň ráno při východu slunce a medituj. Po meditaci si ještě na půl hodiny lehni spát. Tím trénuješ vědomé přechody mezi spánkem a bděním. A zároveň i techniku astrálního cestování.
Meditace s lotosovým květem
V hinduismu, buddhismu, stejně jako ve staroegyptských náboženstvích byl lotos velmi uctíván. Ve všech třech náboženstvích můžeme na mnoha sochách, na mnoha malbách vidět, že božstva všech tří náboženství buď drží v rukou lotosový květ nebo se narodili z lotosového květu nebo prostě sedí na lotosovém květu. To není náhoda: Meditace s lotosovým květem je jednou z nejstarších technik duchovního rozvoje.
Tato meditace je sama o sobě poměrně jednoduchá: V naší sluneční pleteni (solar plexus) se nachází velmi důležité centrum, které dnes nazýváme třetí čakra. To je to, co lidé v dnešní době znají jako vnitřní pocit v břiše (intuici).
Při této meditaci si člověk představuje bílý lotosový květ, který pomalu vyrůstá v této třetí čakře. Člověk si představí, že do třetí čakry zasadí semínko lotosu a při každé meditaci se o tento lotosový květ stará. Lotosový květ je třeba v meditaci i během dne „zalévat“ láskou a vděčností, aby neustále rostl a rozvíjel se stále více a více. V ideálním případě bude lotosový květ v naší představě tak velký, že obalí celé naše tělo. Nejde o žádnou prázdnou představu – čakra se začíná sama rozvíjet a otevírá nás vyšší energií. Naše duše sídlí v naší třetí čakře, kde je náš solar plexus (ne v našem srdci). Samozřejmě, že duše je tam v jiné dimenzi. Naše duše je branou do vyšších dimenzí, dveřmi k Bohu! Čím více lásky a vděčnosti vysíláme přes tuto bránu, tím více lásky k nám přichází z jiných dimenzí skrze naši duši!
Lotosový květ je opravdu velmi zajímavý: jeho semínka vydrží více než 1000 let ai poté stále rozkvetou. Takže lotosový květ je opravdu velmi odolný květ – a nejen to: dnešní nanotechnologie se od lotosového květu toho hodně naučili.
Lotosový květ vyrůstá ze špinavých vod a bahna, ale zůstává jimi nedotčený a čistý. Bez ohledu na to, kolik znečištěné vody nebo bahna lotosový květ zasáhne, odtéká z jeho povrchu pryč. Díky výzkumu lotosového květu vznikla nanotechnologie.
Naše duše, symbolicky, jako lotosový květ, zůstává nedotčena bahnem materiálního světa. Soustředěním se na naši 3. čakru a prostřednictvím představy lotosového květu se čakra otevírá a naše centra se pak harmonizují. Cílem není soustředit se na lotosový květ jen během meditace, ale iv průběhu dne. Jelikož centrum reaguje velmi silně na negativní a pozitivní vibrace, můžeme je rozpoznat prostřednictvím našeho vnitřního pocitu nebo nás upozorní na výkyvy.
Lotosový květ pronikne do našich energetických center a bude chránit naši auru. Proto je tato meditace tak důležitá. Pokud se dostatečně dlouho soustředíte na tento lotosový květ, začne naše vnitřní lotosová květina žít a bude naše astrální tělo zásobovat energií a také určitými zvuky. Tyto zvuky čistí celý energetický systém a pomáhají nám spojit se s naší duší. Myšlenky, které vám přicházejí, nepozorujete, ale vrátíte se ke svému vlastnímu soustředění. Budete-li tuto meditaci praktikovat dostatečně dlouho, bude spojení s duší a tím is vlastní hlubokou moudrostí a vlastním božským Já, stále větší. V této meditaci jde o to, abyste se prostřednictvím lásky a vděčnosti dostali do bezmyšlenkového stavu a dokázali jste si tento stav udržet i během dne, nejen během meditace!
Vícej o meditacii s lotosovým květem nájdete v knize: Sensei ze Šambaly 1.
Která poloha je vhodná pro meditaci?
Čím hlouběji chceš jít do sebe, tím stabilněji by sis měl sednout nebo lehnout.
Meditace je pro tebe nová? Jsi neklidný? Pak medituj při pomalých procházkách. I přitom je možné provádět pozorování a introspekci (sebareflexi). Dobrým způsobem, jak začít meditovat, jsou i jógová cvičení.
Pozoruj své vnitřní procesy. Soustřeď se na svůj nitro. Je to možné, pokud jedeš pomalu a vědomě. Nebo dělej lehká jógová cvičení.
Chceš jít hlouběji? Tehdy je velmi důležitá stabilní poloha. Zaujmi pozici lotosového květu. Sedni si vzpřímeně. Nohy jsou překřížené, paty jsou na stehnech. Je to pro tebe zatím nepříjemné? V tom případě si jen rovnou sedni. Prociť zemi. Pozice lotosového květu nás ukotvuje pevně se zemí – můžeš v ní i usnout a přesto se nepřevrátíš.
Doporučení pro pokročilé – jak se naučit meditovat
Vytvoření jednoty
Na začátku je pro každého největší výzvou věnovat se tomu už pořád. Zůstat přitom. Meditovat každý den. Přeměnit rutinu na zvyk meditovat.
Postupem času si všimneš, že každodenní meditace dělá člověku velmi dobře. Podobně jako při mytí zubů nebo sprchování jde o očistu – vnitřní: být každý den v harmonii se sebou samým a okolím.
Často je tomu tak, že hlava mluví jedno, srdce druhé a tělo něco třetí. A disciplína chce něco mezitím.
Pravidelná meditace způsobí to, že se tyto různé části mého Já sjednotí.
Bude ti jasné,
- co chceš.
- co ti dělá dobře.
- kam vede tvoje cesta.
- co je pro tebe důležité.
Co je vlastně smyslem a účelem mého života? Kterým směrem se chci ubírat?
Meditace nám prostřednictvím vhledu do sebe dává na to odpovědi: Smysl je jednoduchý – přijít nakonec k Bohu jako vyspělá bytost... Člověk, to je syntéza duchovní a materiální podstaty. A tato syntéza je nezbytná, protože aby duše nabyla určitou formu, musí projít materiálním stádiem, tedy dozrát. Člověk, podobně jako motýl, prožívá stádium rozvoje své duše. Sensei ze Šambaly, kniha 1, kapitola 30
Zachovávat vnitřní klid – pustit to
Na začátku myšlenky krouží hlavou. Opakují se. Neustále se vynořují. Nereagování na ně nám pomáhá znovu získat vnitřní klid.
Ne všechno, co zaměstnává naši mysl, můžeme změnit. Některé věci se mě osobně dotýkají, jiné závisí na vnějších faktorech. Důležité je předat věci, problémy, které nemohu ovlivnit, vyšším silám.
Například, pokud neustále přemýšlím o tom, že mám málo peněz nebo nemám peníze, a odebírá mi to energii, mohu tyto myšlenky rozdělit na dvě části.
A to na:
- To můžu změnit. Mám tyto možnosti, co pro to mohu udělat.
- To nemůžu změnit. Nemám ani žádné možnosti k tomu, abych pro to něco udělal. Proto to předávám vyšším silám.
Pokud to budu dělat při meditaci pravidelně, tak nakonec přijde ticho. Bezmyšlenkovitý stav. V tomto klidu a bezmyšlenkovitém stavu mám přístup k mým vnitřním silám, kterých si ještě nejsem vědom. Při meditaci je důležité si uvědomit, že se mohu naladit na různé myšlenkové struktury. Jako například rádio, které je naladěno na určitou frekvenci. Důležité je rozpoznat: TO NEJSEM JÁ. JÁ JSEM pozorovatel pozorovatele. Tento pozorovatel si může vybrat, jak chce na určité věci reagovat.
Když si člověk zvykne meditovat každý den, zjistí, že meditace má různé hloubky a kvality. Ty závisí na tom, jaký máme den. Když jsem vystresovaný, jsem pod tlakem mého šéfa, dítěte, manželky, manžela, tak pak má večerní meditace úplně jiný účinek a hloubku, než když strávím den v klidu a rovnováze.
Proto chce-li se člověk dostat v meditaci hlouběji a dál, měl by dbát na to, jak stráví den, jak reaguje nebo nereaguje. Čemu věnuje pozornost a čemu ne.
Kdo chce jít ještě hlouběji, může si meditaci rozšířit na celý den. To neznamená, že budu celý den nepřítomen duchem, ale že směřuji část mé pozornosti neustále dovnitř a ptám se sám sebe: V jaké jsem náladě? Čemu věnuji pozornost?
Vystrašilo mě to, co řekl můj šéf? Byl jsem rozzlobený, protože někdo na cestě nezareagoval tak, jak bych chtěl? Pokud člověk během dne, každý den, pozoruje své vlastní reakce a dostane se hned do rovnováhy, pak bude pro něj jednodušší při večerní meditaci proniknout do ještě hlubších úrovní a dosáhnout je.
Kdo déle medituje, to už zjistil i sám. Na začátku není důležité, jestli medituješ vsedě nebo vleže. Čím déle a častěji člověk medituje, tím více si musí dávat pozor na to, aby měla například vystřená záda. Nebo že pomalu, ale s jistotou ztrácí pocit těla (uvědomuji si, že já nejsem „jen“ toto tělo).
Důležité je meditovat v lotosovém sedu nebo také v leže. Když se mé vědomí uvolní nebo se dostanu hlouběji do podvědomí nebo do astrálních rovin, tak můžu ztratit kontakt se svým tělem. V lotosovém sedu nebo v leže je tělo ve „spící poloze“, aniž by spalo. Meditace je jako spánek. Uvědomuješ si však, co se kolem tebe děje.
Na začátku budeš ještě potřebovat hudbu, aby ses uklidnil po náročném dni. Postupem času si všimneš, že meditovat můžeš i bez hudby a kdekoli. Nezávisle na okolí.
Podle toho můžeš rozpoznat, jak hluboce už dokážeš meditovat. Dokážu meditovat jen tam, kde je úplné ticho? Nebo můžu meditovat i na místech, kde je mnoho zvuků a hluku? Když je kvalita meditace nezávislá na vnějších podnětech, pak víš, že jsi udělal pokrok.
1. Jak mohu tento den přežít šťastně?
2. Kolik lehkosti je v mých činech?
3. Jak reaguji v kritických situacích?
Jak reaguji na znepokojivé okolnosti? V obtížné finanční situaci, při ztrátě zaměstnání nebo při zdravotních problémech?
Když si člověk zachová klid v takových kritických situacích, vidí věci klidněji. Samozřejmě, že při tom cítí smutek nebo hněv. Musí si přiznat své pocity. Přesto však lze takové situace přijmout s klidem a pokorou. Je tomu tak? Pak si ve své práci na sobě samém už hodně daleko.
Přijmout věci, které člověk nemůže změnit. Každý, kdo to dokáže, jde tím správným směrem. Díky meditaci to dokážeme. Čím hlouběji člověk v meditaci jde, tím intenzivněji se učí, zažívá, poznává. Kdo zažil meditaci a poznal ji jako mystickou zkušenost ví, že nejsme jen toto tělo, tyto myšlenky a pocity, ale také věčná duše, která přechází z jednoho života do druhého. Nepomůže jen tomu věřit, ale musíš jít do hloubky a přežít to. To je to, co je důležité. Tvoje vlastní zkušenost s meditací.
Jsou vize při meditaci důležité?
Lidé jsou různí. A každý reaguje na meditaci a magii jinak.
Někteří lidé vidí toho velmi mnoho. Mají vize a vnuknutí. Vidí světlo. Archanděla Gabriela nebo archanděla Michaela. Komunikují s nimi. Pohybují se v astrálních rovinách. Jiní lidé na začátku necítí ani nevnímají nic. Někteří necítí nic ani po letech. Je to důležité?
V konečném důsledku není podstatné, zda někdo má nebo nemá vize. Astrální rovina se dá porovnat s internetem: Na internetu mohu najít spoustu užitečných věcí, ale také spoustu hloupostí a nesmyslů. V astrální rovině je to podobné. Jestli si tam například někdo povídal s archandělem Gabrielem, co důležité tím zjistil? Byl to jen takový obecný „small talk“? Nebo mu někdo vyprávěl o tom, jak se stavěly pyramidy? Je to všechno důležité pro jeho vlastní život?
Vize jsou takové, jaké jsou. Nejsou dobré a ani špatné. Každá vize je nějaká informace. Je to energie. Důležité je to, co s nimi člověk udělá.
Někteří lidé díky tomu, že mají určitý dar, snadno se dostanou do jiných úrovní nebo mají vize, rozvíjejí svůj duchovní egoismus. Myslí si, že jsou lepší než ostatní, kteří to (zatím) nedokážou. V běžném životě se dostanou do nerovnováhy. Pokud archanděl Gabriel řekl někomu, že je předurčen dělat něco lepšího než to, co momentálně dělá a ten člověk bez rozmýšlení odejde ze své práce, jaké to bude mít následky? V nejhorším případě zůstane bez práce a musí žít z podpory v nezaměstnanosti. Je to pro něj lepší? Co mu tedy tento dar, že si dokáže povídat s archandělem Gabrielem, skutečně přinesl?
To, zda někdo má nebo nemá vize, není rozhodující. Mnohem důležitější je:
- ako človek reaguje v kritických situáciách - pokojne alebo nie?
- aký som šťastný a spokojný.
- ako dlho dokážem zostať v bezmyšlienkovom stave, ako dobre dokážem zastaviť svoje myšlienky a nájsť vnútorný pokoj.
- aké užitočné sú vízie a informácie, ktoré takto získam - pre mňa a pre iných. Dozvedel som sa niečo relevantné? Môžem prostredníctvom vízie získať inšpiráciu pre moju knihu, pieseň alebo prácu?
Když mě meditace, podobně jako Eckharta Tolleho a Neale D. Walsche, inspiruje k psaní knih nebo ke komponování hudby, když vidím nová řešení, jak mohu změnit svou situaci nebo jak mohou jiní zlepšit svou situaci, tehdy jsou vize úžasným darem.
Na duchovní cestě by se mělo ego zmenšovat, porovnávání a posuzování by mělo zmizet.
Samozřejmě, v určité míře nám ego zůstane i nadále. To je naprosto v pořádku, protože jinak bychom se nemohli vnímat jako oddělené, samostatné bytosti. Důležité je však udržet toto vlastní ego na svém místě – humorem a určitou sebeironií.
Jeden buddhistický mnich dostal otázku od člověka ze západu a měl jednu minutu na to, aby mu popsal, co je to Buddhovo učení. Mnich řekl, že na odpověď stačí jen jedna věta: „Žádné ego - žádný problém!“
To je skutečná duchovní cesta.
Další pěkný příběh je o dvou žácích, kteří se učili u dvou různých mistrů. Každý žák se snaží říci o svém mistrovi jen to nejlepší. Jeden z nich řekl:
„Můj mistr je tak velký – že když stojí na jednom břehu řeky a pohne rukou, ty stojící na druhém břehu řeky to pocítíš jako facku“. „Co všechno dokáže tvůj mistr?“, zeptal se toho druhého. On odpověděl: „Víš, můj mistře, když spí, tak spí, když čte, tak čte a když je, tak je.“
To je skutečné mistrovství. Být v Zde a Nyní. Bez vytváření problémů. To je to, čeho by měl člověk dosáhnout meditací. Nejde o to, kdo má vize. Nebo nadpřirozené síly. I když se v určité míře také projeví. Jedná se o sebepoznání.
Další příběh: Žák se ptá svého mistra: „Co mám udělat, abych dosáhl osvícení?“ Mistr odpověděl: „Osvícení je už Tady a Nyní s tebou. Nemůžeš ho dosáhnout, musíš jím být.“ Žák se ale dále ztotožňoval s myšlenkou, že osvícení je obtížné dosáhnout. A protože si myslel, že ho nedosáhl, tak se zeptal, jestli ho mistr dosáhl. Mistr odpověděl: „Víš, osvícení dosáhneš tehdy, když pojmy já, ty, on, atp. ztratí svůj význam a přestanou existovat.“
Úspěch meditace je měřitelný. Pozorováním toho, jak silné je ještě ego. Ovládá nás ještě? Nebo ho máme pod kontrolou? Meditace je úspěšná tehdy, když zůstaneš klidný v každé situaci. A když cítíš, že jsi v rovnováze bez ohledu na to, co se kolem tebe děje. Nezáleží na tom, co se děje navenek, ale na tom, jak na to vnitřně reaguješ.
Introspekce (sebereflexe) jako meditace
Vnitřní pozorování myšlenek
V předchozích článcích jsme psali o výhodách meditace, pokusili jsme se vysvětlit, co meditace je a co není. Spojili jsme meditaci s bezmyšlenkovým stavem a se schopností získat odstup a pozorovat své vlastní myšlenky. Zlepšení v této oblasti lze dosáhnout pouze praxí, žádná vysvětlení nebo instrukce nepomohou dostatečně.
Nejefektivnější pomocí je vedení od někoho, kdo toho již dosáhl. Pozitivním výsledkem v této oblasti je schopnost kontrolovat naši mysl. My všichni jsme jedinečné bytosti, plné zvláštních schopností a také omezení. Někteří lidé považují za poměrně snadné sledovat své vlastní myšlenky, jiní lidé se silnou vůlí mají schopnost na určitou dobu zastavit tok myšlenek. Ale existují i lidé, kteří nedokážou klidně sedět (zejména na začátku) nebo nedokážou dosáhnout bezmyšlenkového stavu. Tito lidé mohou být demotivovaní a říci si: „U mě to prostě nefunguje.“
I pro tyto lidi však existuje způsob, jak mohou dosáhnout výsledků. Tímto nástrojem je sebepozorování. Introspekce (sebareflexe) je definována jako „Zkoumání nebo pozorování vlastních mentálních a emocionálních procesů.“ Většina lidí má problém ovládat své myšlenky, protože nevědí, jak funguje jejich vnitřní svět. Pokud jsme například hodně vystresovaní, tak prostě nedokážeme přestat myslet. Proč? Naše mysl považuje některé životní situace za kritické a musí se na tuto situaci soustředit ve dne iv noci, protože pokud „by se na to nezaměřovala“, tak by to mohlo ohrozit tvůj život! p>
Znej sám sebe!!! Hledej odpovědi na otázky: „Proč je tato situace tak silná? Je tento stres nebo strach reálný? Jsem skutečně ve stavu ohrožení? Co se mi stane, když se tato moje noční můra vyplní?“ Odpovědi na tyto otázky mohou odhalit realitu a možná si časem uvědomíš, že některé situace nejsou pro tebe tak nebezpečné, a tak můžeš být klidnější a uvolnit se – tvá mysl se nemusí tak silně zaměřovat na něco konkrétního. Potom nebude ani tok tvých myšlenek tak intenzivní.
Nebo je zde další extrém, sen, který máme. Pokud něco velmi chceme a velmi si to přejeme, neustále přemýšlíme o této situaci, prohráváme si tento film o požadovaném výsledku stále dokola. Tímto způsobem, i když se jedná o pozitivní pocity, naše mysl přemýšlí příliš mnoho. Není tam místo pro klid. Naše nervy se nemohou uvolnit a realita našeho života je znovu zahalena v mlze myšlenek.
Introspekce (sebereflexe) může být v takovém případě velmi cenná a přináší skutečný poklad: poznání a klid . To je moje vlastní zkušenost. Znám víc sám sebe, jsem si víc vědom reality, přichází víc klidu. A díky tomu je moje mysl automaticky klidnější, nemám potřebu příliš mnoho přemýšlet o životě, a proto je moje vize jasnější. Bezmyšlenkový stav přichází bez speciálního úsilí, protože „není o čem přemýšlet“.
Introspekce (sebereflexe) je forma předmeditace. To znamená: Když někdo pravidelně medituje, zjistí, že kvalita meditace závisí na tom, jak pozitivně nebo negativně prožil svůj den. Jaké měl myšlenky, pozitivní nebo negativní. Pokud má člověk za sebou takříkajíc „nic den“, pak potřebuje meditaci vlastně jen k tomu, aby se vypořádal s těmito myšlenkami. Potřebuje při meditaci čas na introspekci (sebareflexi), aby zpracoval tyto negativní myšlenky. Introspekce v tomto případě pomáhá zjistit, jaké chyby např. při mých myšlenkách dělám nebo jsem udělal a musím tyto myšlenky přeformulovat opačně.
Existují různé myšlenkové chyby a já se zde pokusím uvést alespoň některé (jmenovat je všechny by již přesahovalo rámec tohoto článku).
Na cvičení, která jsou zde popsána nebo myšlenkové pochody, které jsou zde uvedeny, není nutná meditace v tom smyslu, že člověk jen leží nebo sedí a zabývá se jen sebou samým. Takovou introspekci je možné dělat při řízení, ve vlaku, vlastně kdekoli, kde můžeš jet alespoň částí své pozornosti dovnitř, abys viděl, co se v tobě odehrává.
1. Myšlenková chyba: Pocit viny
Pokud má člověk pro něco pocit viny, znamená to, že se daná věc/téma bude opakovat znovu a znovu. Proč?
To, čemu věnujeme pozornost, to poroste a je jedno, jestli je to pomocí ANO nebo NE. Zda s něčím souhlasíme nebo proti tomu bojujeme. Například: Dítě se učí jezdit na kole a ustaraná máma mu řekne: „Dej si pozor na ten kámen, který leží ve středu cesty!“ Dítě si ho samozřejmě všimne a začne se bát , a tak se zaměří na tento kámen, že do něj i opravdu narazí. Co se stane? Matka mu bude nadávat, že neposlouchá, co mu říká atp. Dítě si bude myslet, že udělalo chybu a bude se obviňovat. Toto lze aplikovat na každou situaci v životě. Pokud člověk něco nesmí, tak potom nasměruje svou pozornost právě na to a navzdory zákazu to udělá.
Opět zde není rozhodující ani ANO, ani NE. Tak vznikají pocity viny, které se budou v této podobě stále opakovat. Protimyšlenka k pocitu viny je – není nic, kvůli čemu bychom měli mít pocit viny. Všechno je lidské a lidským je i dělání chyb. Chyby jsou součástí úspěchu! Až po mnoha selháních se člověk může stát mistrem v tom, co dělá. Platí zde přísloví: „Cvičení dělá mistra!“
Dalšími možnostmi těchto mentálních a negativních struktur je:
2. Brát si věci osobně
Například: Šéf má špatnou náladu a kritizuje svou asistentku. V konečném důsledku tato kritika nemá vůbec nic společného s asistentkou nebo její prací, ale šéf je jen „špatně“ naladěn, protože je zřejmě sám pod tlakem nebo nezvládá svou práci. Kritika není nikdy osobní a nikdy se nevztahuje na daného člověka. Myslíš si, že pokud tě takhle někdo kritizuje, tak jsi špatným člověkem. Ve skutečnosti to však znamená, že člověk by se měl nad to povznést a zeptat se sám sebe: „Jsou tato slova vhodná? Má ta špatná nálada opravdu něco společného se mnou?“
3. Krabička – posuzovat a odsuzovat sebe sama nebo jiné
Například si řekneš: „To nedokážu. Vždy jsem byl dobrý v matematice, ale nikdy jsem nebyl dobrý v cizích jazycích. Nikdy se nenaučím německy.“ Nebo si myslíš, že všichni „černí lidé“ jsou podvodníci, nebo že všichni „bílí lidé“ jsou nemilosrdní a bezcitní. Takové zobecňování ve všech možných variacích vytváří negativní pocity. Negativní vzorce se znovu objeví v emocionálním chování – mnozí považují svou vlastní emoci za měřítko.
Příklad: „Mám pocit, že tento člověk je špatný, takže takový je.“ Nebo: „Dnes ráno jsem měl špatný pocit, takže dnes se určitě stane něco špatného.“
Musíme se vůči takovým „špatným“ myšlenkovým pochodům bránit a říct jim NE.
To, že má někdo špatnou náladu nebo špatný pocit, ještě neznamená, že se skutečně stane něco špatného nebo že se tato špatná nálada přenese i na někoho jiného.
Většinou to má úplně jiné příčiny, jako například. to, že člověk má příliš málo nebo nedostatek energie, nebo tělu chybí vitamíny, nebo má příliš málo odpočinku, příliš málo nebo špatně spal atd.
4. Myšlení typu „Musím“
Co člověk může introspekcí (sebereflexí) odstranit, je myšlení typu Musím:
„Musím dokázat toto nebo tamto. Musím být dobrou matkou. Musím to zvládnout, pokud to nezvládnu, tak nejsem dost dobrý a nestojím za nic.“ V tomto životě neexistuje žádná Musím. Existuje jen „Chtěl bych“ a / nebo „Udělám vše, co je v mých silách“. Každé „Musím“ nebo „Nesmím“ vytváří příliš velké emocionální napětí, které pak vede k emocionální negativitě.
5. Dalšími myšlenkovými chybami je: „Přehánění“ a „Zlehčování“
Mnoho lidí si myslí: „Protože jsem zažil to nebo ono, nezvládnu tohle nebo tamto. Zkoušel jsem to už desetkrát a stejně to nevyšlo.“ Nebo: „V práci jsem udělal chybu a určitě mě teď propustí.“ Nebo: „Ostatní potřebují k řešení týden, já to dělám už dva týdny a stále žádný výsledek.“ Všechna tato přehánění a podceňování, vytvářejí opět negativitu a měli bychom je při introspekci odstranit.
6. Předčasné závěry
U těchto negativních myšlenek – předčasných závěrů – se člověk chová jako věštec a myslí si, že dopředu ví, jak to všechno bude. Příkladem je například vidění černé kočky nebo pátek třináctého. Z pověrčivosti ve špatné věci člověk už dopředu přemýšlí nad tím, že se stane něco negativního. Ještě jednou opakuji: Pokud se člověk soustředí na něco negativního, stačí jen v myšlenkách a zaměří na to celou svou pozornost, přivolá si to. Proto je důležité to při introspekci vzít v úvahu a říci si: „Co se ještě nestalo, se ani nestane. Udělám vše, co je v mých silách a vytěžím z této situace to nejlepší.“
7. Diskvalifikace pozitivního
Jedna z nejdůležitějších chyb myšlení, které je třeba se vyhnout. Jsou lidé, kteří mají 100 důvodů k radosti, ale i tak si vždy najdou jeden důvod, na co si mohou stěžovat. Je otázkou vůle, zda člověk vidí těch 100 důvodů a těší se, nebo si z těch 100 vytáhne 1 důvod, proč se netěšit.
V podstatě žádná situace není pozitivní nebo negativní. Je taková, jaká je - jde o to, aby člověk z této situace vytěžil pro sebe to nejlepší a nezaměřoval a nekoncentroval se na negativní věci. Nejlepším příkladem je sklenice vody: Je poloplná nebo poloprázdná? Je obojí! Rozdíl je v tom, jaký pocit to ve mně vyvolává při pohledu a zaměření se na tuto sklenici. Co ti zní lépe? Poloplný nebo poloprázdný? Rozumíš?
8. Myšlení typu „Vše nebo Nic“
Stejně velká myšlenková chyba a způsob přehánění. Příklad: Student měl vždy známky 1 a 2, ale na dvou zkouškách propadl. Myslí si, že je nemožný a že celé jeho studium nemá smysl. Toto myšlení typu
9. Přehnané zobecňování
Zamilovanou ženu opustí její partner. Teď si myslí, že všichni muži jsou grázlí, myslí jen na sex a už nikdy nebude důvěřovat žádnému muži. Pamatuj ale, že chování druhé osoby nemá s tebou nic společného. Pokud jsi byl v partnerství věrný, milující a chápavý a přesto tě partner opustil, pak mi věř, že to nemá nic společného s tvou osobou, ale s tím druhým.
Velmi dobrou možností a cvičením je mentální filtrování. To znamená, že každý vidí realitu tak, jak ji má vidět. Ale u každého je tento mentální filtr vyvinut jinak – buď slabší nebo silnější: Existují lidé, kteří přes tento filtr vidí jen to negativní, zatímco jiní zase vidí nebo chtějí vidět všechno pozitivněji. Žena, která je hezká a chytrá, ale nemá sportovou postavu a všichni si z ní na tělesné dělali legraci, si to vezme příliš k srdci, a místo toho, aby si tyto své nedostatky přiznala a vylepšila je, se už v ničem nebude vidět jako hezká a chytrá. To by však bylo pozitivní mentální filtrování: člověk se nesoustředí na slabé stránky, ale vyzdvihuje jiné dobré věci.
Seznam všech možných myšlenkových chyb, které lze pozorovat při introspekci, je myslím nekonečný. Toto jsou jen některé příklady, které se ve velké míře vyskytují u většiny lidí. Každý by měl být k sobě co nejúpřímnější, což je jedním z těžších kroků při meditaci, chceš-li dělat pokroky. Nastavit si zrcadlo, podívat se do něj a pochopit, proč člověk myslí, jak myslí. Jak mohu tyto negativní myšlenkové vzorce, které jsem si vytvořil nebo odpozoroval, odstranit a nahradit je pozitivními myšlenkovými vzorci? Jak je mohu změnit?
Není to jednoduché a vyžaduje to svůj čas. Každý, kdo chce dosáhnout pokroku v meditaci, musí počítat s tím, že to bude od něj vyžadovat hodně práce. Od této práce záleží, zda meditující dělá pokroky. To znamená být k sobě upřímný a čestný v introspekci (sebareflexii), a při vnitřním prozkoumávání nebo zrcadle a při pozorování této vnitřní myšlenkové struktury. Ptát se, jestli mi tento vzor myšlení v něčem brání, nebo zda je pro mě užitečný, nebo zda mě svazuje tak, že se nemůžu dále rozvíjet a nemůžu si užívat šťastných dnů.
Při posledních vysvětlených vzorcích myšlení, které nás negativně ovlivňují, je důležité uvědomit si, že kvůli nim není možná žádná hluboká meditace, protože tyto myšlenky se v nás budou odehrávat a opakovat tak dlouho, dokud je člověk sám nezastaví a nenahradí je jinými, pozitivními myšlenkovými strukturami. Bojovat proti tomu nepomůže, ale můžete svou pozornost odpoutat od těchto myšlenek, zaměřit ji na pozitivní myšlenkové struktury a koncentrovat se na ně tak dlouho, dokud neproniknou do podvědomí.
Příklad: „Smím dělat chyby, protože jsem člověk a každá chyba mě posouvá dál. Nejde o to, kolik chyb udělám, ale o to, kolik se z nich naučím a zda se zlepším.“
Příběhy; Otázky a odpovědi:
Rozdíl mezi „pitím & kouřením“ a meditací
Zde je velmi velký rozdíl: Alkohol a Drogy nepomáhají, ale jen potlačují problémy. Spousta lidí je konzumuje, protože věří, že jsou řešením na všechno. Není tomu tak. Meditace také nezmění situace, může však změnit vnitřní postoj. Řekněme, že máte doma psa a vyšpiní se na koberec. Pokud na něj jen položíte další koberec, příčinu to nezmění.
V meditaci se učíme pustit věci, které nemůžeme změnit, a soustředit se na věci, které můžeme změnit. Například, někdo přišel o práci. Aby se s tím vyrovnal, bere drogy a začne pít alkohol. Pomůže mu to? Ne, samozřejmě, že ne! Jen to pod vlivem drog a alkoholu potlačuje a na krátkou dobu na to zapomene.
Naopak při meditaci si řekneme: „Nemohu změnit to, že jsem přišel o práci a proto to přijímám tak, jak to je“.
Mohu si najít novou práci nebo se dále vzdělávat, abych získal ještě lepší práci. Tím se problém nevyřeší, ale pro nás už to nebude problém. Meditací měníme svůj postoj, rozšiřuje se takříkajíc náš úhel pohledu. Je to příležitost ke změně, na nový začátek. Navenek se nic nezměnilo, ale moje reakce na to, abych se s tím vyrovnal a zlepšil situaci, je jiná. To neznamená, že nic neděláš! Znamená to zaměřit se na věci, které můžeš změnit sám.
Dá se toho využít ve všech oblastech života, ať už jde o zdraví, peníze nebo i vztahy. V tom spočívá rozdíl mezi užíváním drog a meditací.
V meditaci pracuji sám se sebou, měním věci, které mohu změnit, a pouštím věci, které nemohu ovlivnit. Jsem tedy v rovnováze sám se sebou a mám víc času na jiné věci.
Drogami a pitím alkoholu jen na krátký moment zapomínáš na problém, ale ztrácíš spoustu energie, což situaci v konečném důsledku jen zhorší.
Jaký je rozdíl mezi návštěvou sauny, masáží a meditací?
Když se cítím špatně, jdu do sauny nebo na masáž. To by mělo přece stačit – nepotřebuji žádnou meditaci?!
Masáže nebo návštěvy sauny jsou vnější věci. Meditace je čistě vnitřní věc. Meditace neznamená sednout si a tupě se dívat do svíčky nebo jen tak ležet a snít. Meditace znamená, že se ponořím do svého nitra, pozoruji své myšlenky a v tom lepším případě dokážu myšlenky i zastavit. Potom pochopím, odkud přicházejí mé myšlenkové nebo energetické proudy a jak je můžu pozitivně nasměrovat.
Do určitého bodu dokážu meditovat i při masáži nebo v sauně. Při hlubší meditaci nebo astrálním cestování to ale není možné, protože k tomu potřebuji jiné podmínky. Buď medituji vleže, abych mohl ztratit pocit těla a nemusel jsem se bát, že spadnu nebo si ublížím. Ve východních zemích je tradiční pozice při meditaci lotosový květ. Tato pozice je oblíbená, protože člověk při meditaci může také usnout a nemusí se bát, že se převrátí. Obzvlášť dobrá je při velmi hluboké meditaci.
Kromě toho je meditace něco jako vnitřní očista: Sprchování a čištění zubů je čistě vnější očista. Meditace naproti tomu působí jako vnitřní očista. Pozoruji, jaké reakce mám obecně nebo během dne. Proč reaguji tak, jak reaguji? Ptám se, jestli to můžu změnit. To je součástí introspekce.
Samozřejmě meditace má v sobě i něco uvolňujícího a sauna nebo masáž je velmi dobrou přípravou na meditaci. I během nich už můžu dělat určitá cvičení. Například si mohu opakovat mantru nebo reflektovat své vlastní reakce: Kdy jsem reagoval správně a kdy nesprávně, co můžu příště udělat jinak? Nechávám odejít to, co nemůžu změnit. Udělám si plány a dělám to, co můžu nebo bych měl změnit, aby věci mohly jít lépe. Tento druh uvolnění je velmi dobrý!
V meditaci nejde v zásadě jen o uvolnění. Jde více o poznávání sebe sama. Abychom si uvědomili, že nejsme jen tímto tělem, těmito myšlenkami, pocity a energií, ale že jsme také vědomím. Jsme něčím, co se nazývá duší. Jedná se o práci s vnitřkem, jeho ovládání a nalezení vnitřní rovnováhy. V tom spočívá největší rozdíl.
Pravá cesta k osvícení: Příběh
Jeden muž už dlouho hledal pravou cestu k Bohu. Po nějaké době potkal svatého muže a ten mu dal následující instrukce:
…Ty jsi věčná božská duše. Musíš spojit svou osobnost, která stojí za tvým egem a myšlenkami, se svou věčnou duší, s částečkou Boha. Ve svém nitru jdi v lásce a vděčnosti k Bohu a zeptej se v meditaci sám sebe: „Kdo jsem?“ Pozoruj pozorovatele a spoj se s ním prostřednictvím lásky! Své myšlenky, slova a činy musíš vždy udržovat v souladu s láskou a vděčností a směřovat svou pozornost na věčnou duši!...
Hledající postupoval podle tohoto jednoduchého návodu, ale přemohly ho pochybnosti a on si pomyslel: "Zní to velmi jednoduše..." A nějak se mu hned nedařilo všechno splnit. Světec mi neřekl všechno..." A tak hledal dál.
Tentokrát nehledal jen pár měsíců, ale několik let. Kdo hledá, najde! A tak potkal v jedné daleké zemi jiného světce. Ten ho však nechtěl přijmout za svého žáka. Po dlouhém žebronění ho světec nakonec přijal, ale musel mu sloužit. Sloužil mu 12 let. Staral se mu o dům, zahradu a připravoval jídlo. Organizoval setkání a rituály s ostatními žáky. Bylo to velmi těžkých a dlouhých 12 let.
Pak mu svatý muž řekl: „Osvědčil ses, brzy umřu. Takže ti prozradím tajemství!
…Ty jsi věčná božská duše. Musíš spojit svou osobnost, která stojí za tvým egem a myšlenkami, se svou věčnou duší, s částečkou Boha. Ve svém nitru jdi v lásce a vděčnosti k Bohu a zeptej se v meditaci sám sebe: „Kdo jsem?“ Pozoruj pozorovatele a spoj se s ním prostřednictvím lásky! Své myšlenky, slova a činy musíš vždy udržovat v souladu s láskou a vděčností a směřovat svou pozornost na věčnou duši!...
2 mniši a mladá žena.
Dva buddhističtí mniši šli do druhého kláštera na speciální meditaci. Oba přišli k řece, kterou museli překročit, ale most byl zbourán. Nezbývalo jim nic jiného, než se přebrodit přes vodu. Na jednom místě to bylo možné, tam, kde byla voda sice velká, ale ne až tak hluboká...
Na břehu stála mladá žena. Chtěla přejít přes řeku, ale neměla odvahu a zřejmě ani dost sil na to, aby se došla na konec druhého břehu. Starší mnich nevěnoval ženě žádnou pozornost, protože v klášteře bylo zakázáno dotýkat se žen nebo se na ně dlouho dívat.
Mladší mnich však viděl beznaděj ženy a zeptal se, jestli jí může nějak pomoci. Poprosila ho o pomoc, a tak mladší mnich vzal ženu do náruče a přenesl ji na druhý břeh. Na druhém břehu mu mladá žena poděkovala, poprosila ho o požehnání a pak oba mniši pokračovali dál.
Cesta do druhého kláštera byla dlouhá, ale oba mniši spěchali mlčky. Když oba dorazili do druhého kláštera, před zahájením meditace se starší mnich promluvil k tomu mladšímu:
Uvědomuješ si, že máme zakázáno dívat se na ženy, ještě k tomu na takové mladé ženy, natož si s nimi povídat nebo se jich dotýkat?
Mladší mnich se jen překvapeně podíval na staršího a řekl:
Já jsem mladou ženu nechal na druhém břehu... Ty ji stále neseš ve své hlavě?
Medituji a modlím se už dlouho a stále mám pocit, že se nic neděje?
Proč je to tak? Dělám něco špatně?
Velmi často za námi lidé přicházejí s otázkou: Proč nepociťuji žádné změny, když se věnuji meditaci? Dělám něco v zásadě špatně?
Na začátku je důležité, abyste meditovali a modlili jste se pravidelně. Modlitba znamená, že mluvím s Bohem a v meditaci poslouchám Boha. Problém s tím, že lidé po mnoha letech meditace nedosáhli nebo nezažili ničeho zvláštního, je způsoben neustálým očekáváním a tím, že meditace je vnímána až příliš jako jednoduchá mentální technika.
Stejné je to is jógou. Ale slovo jóga znamená „spojení“: Spojení mezi individuální duší člověka a božským. Stejné je to is meditací: Pokud koncentrační cvičení nejsou spojena s dostatečnou duchovností a chybí silná touha po osvobození vlastní duše, zůstává každá meditace jen jednoduchou technikou. Na této technice není v podstatě nic špatného, ale chce-li jít někdo opravdu hlouběji, potřebuje se více soustředit na svou duši a příslušné techniky (např. meditace s lotosovým květem, koncentrace na mantru nebo na slova láska a důvěra (víra)).
Většina lidí začíná meditovat z toho důvodu, že něco očekávají a přejí si vidět nebo zažít něco konkrétního. Lze komunikovat s andělem nebo s nějakým zesnulým nebo zažít astrální cestu, ale problémem v těchto případech je to, že to jde vždy jen jedním směrem – a to ven. Tyto touhy jsou srovnatelné s touhami po autě, domě nebo penězích. Nechci říct, že bys neměl nebo nesměl mít taková přání, určitě taková přání mít můžeš a to je naprosto v pořádku. Ale musíš si uvědomit: To je moje přání, toho chci dosáhnout a tam by měla směřovat moje cesta.
Ak podvedomiu nie je jasné, čo vlastne chceš a prečo to chceš, nedosiahneš to... ale prečo sme my ľudia vlastne tu? Najvyšším cieľom nie je niečo, čo si vyžaduje čas, alebo niečo, čo dosiahneme – povedzme, že dosiahneme slávu... to je pekné, ale keďže každá medaila má dve strany, získame aj závistlivcov a nepriateľov! Naše bohatstvo si ani nebudeme môcť vziať so sebou do nového sveta. Môžeme získať určité schopnosti, ale skutočne nás tieto schopnosti privedú bližšie k Bohu? To je pohľad, ktorému v dnešnej dobe veľa ľudí nevenuje pozornosť.
Je v pořádku začít s meditací jako jednoduchou technikou: Pozoruji svůj dechu, představuji si světlo, které ke mně přichází, nebo lotosový květ rostoucí v mém solárním plexu. Tuto meditaci velmi doporučuji. Pokud zde však není silná touha dosáhnout nekonečna, vše zůstane jen na povrchu a budeme zklamáni. Ve všech světových náboženstvích jsou popsány velké duše (mágové, světci), které se podílely na různých zázracích. Například Buddha, Krišna, Ježíš, Mohamed… Tyto zázraky vycházejí z naší duše, která je součástí Božského zdroje! Abys mohl duši skutečně zažít a dosáhnout ji, musíš se každý den osvobodit od všech negativních myšlenek a pochybností – jen tak aktivuješ a dosáhneš svých vnitřních sil.
Tyto zkušenosti můžeš získat jen tehdy, pokud máš v sobě potřebnou motivaci. Správná motivace je: Chci dosáhnout mé vlastní duše, chci dosáhnout nekonečna a nevěnuji pozornost negativním myšlenkám. Nedělám to jen pro sebe, ale také pro dobro mých blízkých.
Budha by nikdy nedosáhl spasení, kdyby nemeditoval s hlubokou touhou pomoci svým bližním a jiným bytostem. Kdyby to dělal jen pro sebe a své ego, nikdy by tohoto stavu nedosáhl. Díky svému čistému srdci a vedení od velkého Mistra Šambaly dosáhl moudrosti a schopností. Všichni svatí říkají, abychom se modlili, ale co dnes znamená neustálá modlitba?
Eckhart Tolle říká, že bys měl být Tady a Nyní – bez myšlenek. Zaměř svou pozornost na to pozitivní, na to věčné v tobě. Snaž se dosáhnout spásy své duše a všechno ostatní ti bude dáno. Ale pokud chceš dosáhnout cokoli jiného (materiální), například mít více peněz apod., výsledkem bude, že se zamotáš do své vlastní iluze.
V čem udělali chybu lidé, kteří ničeho nedosáhli? Nebyli k sobě dostatečně upřímní!!! Nebyly dostatečně sebekritický k negativním myšlenkám a pocitům. Protože kontrola negativních myšlenek a pocitů je začátkem velmi hluboké meditace a také začátkem schopnosti dosáhnout velkých věcí. Proto je introspekce a sebereflexe tak důležitá!
Techniky pro pokročilé
7 dní ve tmě
Technika pobytu ve tmě, která je popsána níže, není vhodná pro začátečníky. Například i samotná Darinka se setkala s jednou paní, která byla také ve tmě a byl to pro ni neskutečně stresující a negativní zážitek. Je to podobné, jako když jde člověk do fitness centra a chce hned zvednout 200 kg. Činka ho rozmaže.
Tato technika je vhodná pouze pro lidi, kteří pravidelně meditují minimálně tři roky. Je to jen přibližný čas, který může být kratší i delší. Závisí to na tom, jak hluboce daný člověk jde. Dále je tato technika vhodná pouze pro lidi, kteří se vyhýbají alkoholu, cigaretám a drogám. Pokud si někdo jednou za měsíc zapálí cigaretu nebo vypije po jídle jednu sklenku vína nebo šnapsu, tak to není problém. Ale pokud někdo své psychické nebo fyzické problémy řeší alkoholem nebo se dokáže uvolnit nebo pobavit jen s pomocí alkoholu, pak tato technika není vhodná.
Tato technika je dále vhodná pouze pro lidi, kteří mají upravenou i stravu. To znamená, že se stravují zdravě, vyváženě a jdou vegetariánským směrem. Nemusí být vysloveně vegetariáni, ale je lepší, jsou-li. Technika není vhodná ani pro lidi, kteří mají psychické problémy a lehce upadají do deprese. Duchovně vyvinutý člověk by měl být odolný vůči stresu a problémům a měl by je umět pozitivně řešit. Totéž platí i pro minulé životy. Existují různé techniky, jak se dostat do minulých životů, ale také to není vhodné pro začátečníky. Pokud daný člověk nedokáže vyřešit své problémy v tomto životě, tak i poznání jeho minulých životů mu může jen přitížit.
Například: Někdo má špatný vztah s rodiči. Jde do minulých životů a tam se mu ukáže, že jeho máma ho v jednom minulém životě otrávila a v nějakém dalším životě ho otec prodal. Jeho psychický problém s rodiči bude ještě větší.
Pokud si však daný člověk přečetl stovky duchovních knih, léta pravidelně medituje, zdravě se stravuje a je psychicky a fyzicky stabilní, pak je to pro něj velmi vhodná technika k tomu, jak jít hlouběji.
Ak začínaš s meditaci, klikni ZDE
Výhody pobytu ve tmě:
Pobyt ve tmě je velmi vhodný na několik věcí:
1. Ujasnění si cílů a vnitřních pohnutek – to znamená ujasnit si, jaké cíle mám v tělesné, duševní, duchovní, pracovní a vztahové oblasti. Je třeba si položit otázku, proč mám tyto cíle a ptát se stále znovu a znovu: Proč? Proč? Proč? Většina lidí nemá jasně stanovené cíle, a pokud je i má, tak už vůbec nemá jasno v tom, proč. Adept by měl jít do hloubky, která se dotýká duše jeho osobnosti, karmy a uvědomuje si propojení sebe, svých cílů a všeho živého i neživého. Osvícení, stejně jako velké fyzické či finanční změny v životě, lze dosáhnout jen tehdy, pokud to člověk nedělá jen pro sebe (například Buddha nebo Milarepa), případně pro svou nejbližší rodinu.
>Pobyt ve tmě je třeba brát jako smrt své staré osobnosti a zrození nové osobnosti!
Je třeba se podívat na svůj dosavadní život, a to nejen ze svého pohledu, ale iz pohledu jiných lidí. K tomu je třeba vzdát se při pobytu svého ega!
2. Zlepšení citlivosti – je třeba pozorovat svou mysl: Kdo je ten, kdo myslí? Odkud pocházejí podněty k mému jednání? Kdo je ten, kdo má strach, nudí se nebo má vize? Před pobytem doporučujeme přečíst si i tento článek: 5 vnitřních hlasů. Pokus se přiřadit k jednotlivým elementům a čekrám různé emoce a myšlenky a ovládnout je podle pokynů. Je třeba být zcela v ZDE a TERAZ!
3. Navázání kontaktu s jednotlivými elementy a bytostmi za účelem získání nových poznatků.
4. Navázání kontaktu se svým andělem strážným, případně se Strážcem prahu, přemoci je a spřátelit se s nimi. Vydat se pak s nimi na astrální cestu! Strážce prahu se objeví v podobě, která danému člověku honí strach (většinou ve formě velkého pavouka nebo hada). Člověk se s ním musí spřátelit a ukázat mu svou sílu a odvahu.
5. Zrození nové osobnosti – když si po nějaké době člověk ujasní, co chce, proč chce ak čemu to chce, stále se ptá PROČ, PROČ, PROČ, tak pak se doporučuje přidat k tomu i motivaci pomoci jiným lidem. Je vhodné představovat si sebe sama jako novou, lepší verzi svého Já a ztotožnit se s touto novou představou. Představuj si tedy, co děláš, jak to děláš a proč to děláš.
TU si můžeš přečíst více: Osobní zkušenost od Darinky: 7 dní ve tmě.
ZDE si můžeš přečíst více o Darince!
Meditace při východu slunce a spojení se s božstvem
Při meditaci je velmi dobré vstát při východu slunce a poté 30 minut meditovat. Nejlepší je také zazpívat si mantry a teprve potom začít meditaci v tichosti. Nezáleží na tom, kterou mantru si vybereš. Zde je také odkaz k elementům, kde se je naučíš ovládat.
Pak si můžeš zase lehnout spát, ale tento spánek už nebude tak hluboký a bude relativně krátký. Tím, že spánek už není tak hluboký, můžeš trénovat astrální cestování. Neustálým probouzením a usínáním můžeš lépe procítit přechod mezi světem snů a reálným světem.
Další technikou je představit si své lepší Já, při kterém si představíš všechny možné aspekty toho, jakým člověkem bys chtěl být. Představ si, čím bys chtěl být. Představ si, čeho chceš dosáhnout. Potom se můžeš spojit s touto představou. V buddhismu a hinduismu existují rituály pro uctívání božských vlastností. Přitom si představ, že tyto božské aspekty jsou přítomny iv tobě samém a že je můžeš probudit a spojit se s nimi. Tato technika je vhodná opravdu jen pro pokročilé, protože u začátečníků může dojít ke zkreslení reality. Nebylo by totiž dobré, kdyby si někdo představil, že je Superman, ai by se tak choval. Člověk nesmí ztratit kontakt s realitou. Jedná se spíše o vnitřní vlastnosti, charakterové vlastnosti a práci.
Meditace o prázdnotě
Při této meditaci musí zaniknout jakýkoli rozdíl mezi meditujícím a předmětem meditace. V této jednotě se člověk snaží uvědomit si a přežít to, že všechno je energie. Všechno je vibrace. Mezi námi a čímkoli jiným není žádný rozdíl, protože všechno je energie a vědomí, které se vyvíjí. Tato technika je velmi důležitá, ale pomůže jen tehdy, je-li na to daný člověk karmicky připraven a udělal velké pokroky v introspekci! Mohu si říci: Já jsem světlo, energie a vědomí.
Další úrovní je to, když ten, kdo se soustředí, předmět jeho soustředění a proces soustředění jsou v jednotě (pouze pro velmi pokročilé!). Pozorovaným objektem je v tomto případě samotné naše vědomí; má se sjednotit s procesem pozorování a se samotným pozorovatelem. Nejprve v mysli, potom v pocitech a nakonec v duchu. Toto je přímá cesta k bezmyšlenkovému stavu a vyšším sférám!
Jak se osvobodit od svého ega? Zbavíš se pak všech svých chtění, přání a tužeb?
Pokud se člověk zbaví všech svých přání, tak přestane existovat. Takže přání musí existovat, jen se postupně přeměňují ze sobeckých na nesobecké přání. Přání sama o sobě tedy nezmizí, ale motivace k těmto přáním je jiná.
Například: Někdo chce mít velký dům. Pokud ho chce mít jen proto, že se chce ukázat nebo chce být lepší než jeho soused, tak je to egoistické přání. Takové přání mu nepřinese štěstí. Pokud by však řekl, že chce vybudovat nějaké pěkné centrum, kde by mohli lidé meditovat a dozvědět se něco víc o vegetariánské (veganské) stravě, tak je to sice totéž přání, ale má úplně jinou motivaci. A tato motivace je nesobecká.
To, zda je motivace sobecká nebo nesobecká je samozřejmě vždy velmi individuální a každý si toto zrcadlo musí nastavit sám. Sobeckých přání se člověk zbaví tak, že pochopí, kdo je. To znamená, že pochopí: „Já jsem duše.” Z pohledu duše mají pak tato přání již jinou strukturu. Samotné přání zůstává, ale je zde už jiná motivace. Budha nepotřeboval žít, nemusel se ukázat, ale jeho motivace žít byla v tom, že získal určitou energii a poznání a chtěl to předávat dál.
Další příklad: Někdo se chce inkarnovat, protože ještě něčeho nedosáhl, ještě nebyl milionářem – toto přání je sobecké. Někdo jiný se inkarnuje, chce být milionářem, protože chce pomoci tomuto světu - například chce poskytnout dětem, které jsou v dětském domově vzdělání. Nebo chce napsat knihu o tom, že existuje astrální svět. Jde zde o tentýž milion, ale motivace za ním je úplně jiná. V prvním případě jde o egoistické přání a daný člověk bude nešťastný, když se mu to nepodaří splnit, protože jeho ego něčeho nedosáhlo. Stejně tak bude tento člověk nešťastný i tehdy, když dosáhne svého cíle, protože je prázdný a nic nepřináší. Druhý člověk bude stále v pohodě, protože se bude vždy ptát: „Udělal jsem všechno pro to, aby se to podařilo?” Pokud je odpověď: „ano”, tak bude v pohodě.
Meditace: Magie lásky - vyřešit vnitřní konflikty, dosáhnout radosti a cítit lásku...
Požádej o predbežní bezplatní analýzu a začni s jej pomocí ješte dnes vylepšovat svoje vztahy, komunikaci a ochranu
Máte problémy ve svém milostném životě a nevíte, jak dál?
Možná jste také konfrontováni s něčím, co jste doposud považovali za nemožné: „prokletí, démoni“? Možná byste chtěli nahlédnout do možné budoucnosti nebo potřebujete vědět odpovědi na vaše otázky?
Centrum pro bílou magii
Přijďte a prociťte hluboký duchovní mír našeho chrámu. Najděte rovnováhu, mír a novou inspiraci v našich posvátných prostorách. U nás zažijete konzultace zaměřené na vás problém jakož i meditační semináře a pravidelné přednášky o bílé magii, o voodoo a duchovních otázkách.
Naše služby
Mobil: +491 573 096 9172, 00421 903 575 402
bilamagie@me.com
Marion Daghan-Malenky
Daghan-Malenky GmbH
Mgr.Jana Čermáková,John-F.Kennedy str.27b
341 28 Kassel
Telefon: +49 160 95 81 34 93