Receptář

Recepty zdravé výživy ✔ Tipy & Triky

Pohanka s bramborami a sudovým zelím

Pohanka so zemiakmi a sudovou kapustou
Pohanka s bramborami a zelím © Darina Strešňáková

Je vhodná hlavně zimě, mírně ohřívá organismus.

Suroviny: 250 g pohanky, 0,8 až 1 l vody (jde o zachování vhodného poměru 1:1,5 pro světlou pohanku, 1:2 pro tmavou pohanku), 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, 4 středně velké ve slupce uvařené brambory, 1 kg vyždímané surové sudového zelí, 1,5 čaj. lžičky soli, koření: 1 půl. lžičky majoránky, mleté černé koření, 4 půl. lžíce olivového oleje.

Příprava: Promytou pohanku uvaříme ve vodě do měkka. Brambory oloupeme a nakrájíme na kolečka. V jiném hrnci na oleji zpěníme na kostky nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek a přidáme uvařenou pohanku a nakrájené brambory. Osolíme a doplníme nakrájeným sudovým zelím. Neustále mícháme, aby se nám hmota nepřipekla. Okořeníme majoránkou a černým kořením.

Kaše ze slzovky

Kaša zo slzovky
Kaša ze slzovky © Darina Strešňáková

Je vhodná hlavně v zimě, podporuje imunitu a pomáhá odhlenit organizmus. Slzovka je jedna z nejdéle pěstovaných obilovin na Zemi. Jako základ potravy ji používali již staří Egypťané. V dnešní době se zařazuje mezi tzv. superpotraviny, díky svým zázračným účinkům na lidské tělo.

Suroviny: 160g slzovky (dávka pro 1 osobu na den je 40g), mrkev 5-6 kusů, 1 řapíkatý celer, voda na vaření v poměru 1:3.

Příprava: Umytou namočenou slzovku vaříme v odděleném hrnci 1 hodinu. Ve druhém hrnci v malém množství vody uvaříme za 20 min. mrkev a řapíkatý celer. (Zbylou nevyvařenou vodu ze slzovky scedíme a popíjíme jako čaj.) Po uvaření obě dvě smícháme, krátce provaříme, pokapeme kvalitním rostlinným olejem, posypeme gomasem.

Gomaso: Černý sezam 30 g, 1/5 čaj. lžičky soli.

Příprava: 2 hod. namočený sezam scedíme a pražíme na sucho na pánvi, než začne pukat. Potom vychlazený rozdrtíme v hmoždíři. Přidáme sůl a promícháme.